Ірина Слободян: “Це свято найгучніше у Івано-Франківську”

Вже традиційно у багатьох містах України та Івано-Франківську 21 травня 2016 відбудеться День Вуличної Музики. Третій рік поспіль у третю суботу травня на вулиці своїх міст виходять сотні музикантів професіоналів та аматорів, які грають і співають свою музику. Свято триватиме з 10:00 до 23:00. День, коли вулиці, сквери та площі переповнені теплими співами, яскравими артистами та святковою атмосферою.
 
Про незвичайний день говорили із Іриною Слободян – організатором Дня вуличної музики у Івано-Франківську. Дівчина розповіла про організацію без копійки, народження свята у нашому місті та емоції, які переповнюють у цей день.
 
– Розкажіть про День вуличної музики.
 
– Це свято в Україні з’явилося три роки тому. Це масштабний волонтерський проект у світі. Його започатковано близько десяти років тому легендарним литовським музикантом Андрюсом Мамонтовасом у Вільнюсі. «Я мрію, щоб колись у всіх містах світу одночасно лунала музика. Після цього світ точно стане кращим», – так пояснює свою ідею засновник проекту. За десять років до литовського свята долучилась Латвія, Ірландія, Великобританія, Грузія, Нідерланди, Бельгія, Норвегія, і три роки назад – Україна.
 
– Як свято почалося в Україні?
 
– 17 травня 2014 року свято вперше відбулось в Україні. Вже традиційно проект відбувається щороку, кожної третьої суботи травня. Колись в Україну це свято привезла київська громадська організація «Логістичний штаб». Вони займалися проблемами та потребами Майдану. Займалися логістикою: поселенням людей, транспортуванням, харчуванням, складними питаннями. Якось вони вирішили розбавити ситуацію у країні і витягнути себе та інших з депресії, об’єднати всю Україну музикою. Гаслом першого Дня вуличної музики було: «Нехай Україну об’єднає музика» . Олеся Корженевська – голова «Логістичного штабу» та Ірена Карпа поїхали у Литву зустрітись і поспілкуватись із засновником свята Андрюсом. Тоді вони і вирішили організувати це дійство і у нас. Основною метою було підштовхнути  інші міста України об’єднатися. Їм це вдалося – минулого року 15 міст України взяли участь у проекті.
 
IMG_2087
 
– Як все почалось у Франківську?
 
– Команда «Логістичного штабу» писали і поширювали інформацію у соціальних мережах різних міст про фестиваль і шукали людей, які візьмуться за організацію у своєму місті. Але треба розуміти, що з цього не буде жодної вигоди, лише витрачений час і багато викликів, які потрібно подолати. Важко на волонтерських засадах організувати такий масштабний захід. Тоді я побачила пост Лесі в одній із соціальних мереж. Всі щось коментувати, репостили, але ніхто не відгукувався. Я їй зателефонувала і кажу: «Хто, як не ми? Давай спробуємо». Тоді моєму синочку було 6 місяців, і я, така божевільна мама, якій набридло вже сидіти у декреті вирішила згадати шалене минуле. Раніше я працювала у галузі організації різних подій та концертів. Я завжди організовувала комерційні речі, а тут –  соціальний проект, із бюджетом в нуль гривень. Я зголосилася. Залучила до команди свою подругу, теж таку ж шалену матусю. Дуже швидко ми обросли і іншими людьми.
 
IMG_2085
 
– Яким буде цьогорічний День вуличної музики?
 
– Свято триватиме з 11:30 до 23:00. В Івано-Франківську цього року планується сім основних локацій: сквер Адама Міцкевича, Стометрівка, Вічевий майдан, локація в проході біля кав’ярні «Говорить Івано-Франківськ», дворик Медичного університету, дворик пабу «Bierkeller», майданчик перед Центром сучасного мистецтва, вул. Шевченка, 1. У рамках свята буде представлене вуличне піаніно, яке організатори традиційно подарують франківцям. Цього року на глядачів чекає ще більше музики – планується безліч акустичних локацій, хіп-хоп майданчик, театральна локація, локація електронної музики, локація «Пенсія», вуличне піаніно, яке я вже згадувала, і найбільшим подарунком буде – головна вечірня локація «Urban Space Radio», на якій виступлять три київських гурти. У музичному святі візьмуть участь музиканти з Івано-Франківська, Луцька, Львова та Києва. На Стометрівці, біля корпусу стоматологічного факультету Медичного університету, відбудеться ярмарок рукотворів, а біля кінотеатру «Люм’єр» – смачні частування від кулінарних майстрів нашого міста.
 
 – Що особливого у цьогорічному святі?
 
Цього року буде масштабніше свято. Ми будемо слухати не тільки франківськими гуртами, а й столичними музикантами. Івано-Франківський день вуличної музики став настільки популярним, що люди з інших міст виявляють бажання приїздити виступати до нас, попри те, що у їхніх містах теж відбувається це свято. Цього року у нас з’явилась нова акустична локація від «Urban Space Radio». Вони виявили таку ініціативу і подали ідею зробити вечірню локацію. Ми разом підібрали і запросили гурти із Києва, які на думку слухачів радіо, і на думку цього проекту є достойними. Це буде  електронна інді-поп сцена.
 
13211039_10209170857645898_1540962970_o
 
– Програму Дня вуличної музики оголошуєте заздалегідь?
 
– В інших містах про артистів, які виступатимуть не заявляють, оскільки вулична музика – це така спонтанна імпровізаційна річ. Та ми у Івано-Франківську оголошуємо. Я люблю послідовність і порядок. Зручніше, коли люди знають куди можна прийти, щоб послухати улюблений гурт. У перший рік Дня вуличної музики, у Києві виступав Святослав Вакарчук, але про ніхто про це не знав. Фішка в тому, що поруч із простими вуличними музикантами спонтанно зустріти відомого артиста. Тому програму ніхто не заявляє. Але у нас склалось так, що за декілька днів до свята ми відкриваємо завісу. Коли у Києві було б небезпечно заявляти про виступи відомих музикантів, через масштаби, бо люди могли б затоптати один одного, то у  Франику ми не боїмось надзвичайного натовпу, це мале місто.
 
– У яких містах День вуличної вулиці вам імпонує?
 
Напевно у Києві. Вони усіх підтримують. Останні роки дуже старався Франик. Минулого року київська «мама» Дня вуличної музики сказала: «Це той випадок, коли учень перевершив вчителя». Свято у Франківську вийшло масштабним в Україні.
 

 «Ми ніколи не ставили собі захмарних цілей, просто так виходило»
 
13211119_10209170853205787_1023106078_o

 
– Яким було свято минулого року?
 
– Минулорічний День вуличної музики в Івано-Франківську запам’ятався гостям свята виступами більше ніж 130 музикантів. Просто неба, на вулиці заграли свої пісні франківські, львівські та київські гурти, зокрема, проект «Россол», Андрій Винницький та друзі, гурт «Ґоґодзи», проект «Пенсія», «Сни Дріади», VolkovaEgo&Sasha Stripe (Київ) та інші. Також потішили запальними танцями «Maasai radical dance» , «Mixstyle dance studio», «Vertical limit», «MiAmore» та інші. Найбільше команда Дня вуличної музики пишається тим, що минулого року вдалось подарувати Івано-Франківську аж два вуличних піаніно, на якому впродовж теплих днів могли грати усі охочі.
 
– Чи були такі музиканти, які відмовлялись безкоштовно виступати?
 
Першого року, коли я взялась за організацію проекту, я була сповнена ентузіазму та сподівань. Окреслила список музикантів яких варто запросити. Я зателефонувала до одного колись відомого франківського гурту, розповіла про волонтерський проект. Учасник гурту мене спустив із неба на землю, мовляв, ніхто не погодиться безкоштовно виступати, і ніхто навіть звук нам безкоштовно не поставить. Депресія, сльози і розчарування. Гадала, що нічого у мене не вийде. Та наш координатор Леся мене заспокоїла, закликала не здаватися. Я не здалася, і побачила, що з часом багато артистів із задоволенням нас підтримали.
 

 «Ми більше зосереджені на душевності і камерності»
 
13211066_10209170853445793_588236766_o

 
Відчутно із розповіді, що ви живете цим проектом.
 
Коли тільки починається підготовка, я кожного разу думаю: «Може вже досить?». Бо докладається дуже багато зусиль і хвилювання. Два місяці перед проектом – це просто божевілля. Та з першими промо починаєш розуміти наскільки тебе це захоплює. Коли всі люди чекають на це свято, коли переглядаєш світлини чи відео із минулорічних святкувань, згадуєш як все було круто, і коли настає цей день – ці емоції неможливо передати. В цей день, коли я зроблю вже всі організаційні справи, сідаю на велосипед і їду на інші локації подивитися і послухати. У ці моменти мене переповнює від щастя. Не віриться, що нам це вдалося. А ще, наснаги піддають відгуки людей.
 
IMG_2074
 

Орієнтовна програма Дня вуличної музики:

 
10:00-19:00 – ярмарок рукотворів, площа перед корпусом Стоматологічного факультету Медичного університету.
 
10:00:19:00 – ярмарок вуличної їжі – площа Міцкевича (сквер).
 
11:30-12:30 – відкриття Дня Вуличної їжі, вуличне піаніно – площа Міцкевича (сквер).
 
12:00-17:00 – локація “Творча Криївка”, сквер Міцкевича біля пам”ятника “Руській трійці”.
 
12:30-14:00 дитяча локація – площа Міцкевича (сквер).
 
13:00-15:00 – театральна локація – дворик Медуніверу.
 
13:00-19:00 – хіп-хоп майданчик – біля антикафе “Stantsiya”, Вічевий майдан.
 
14:00-15:00 – класична музика – площа Міцкевича (сквер).
 
14:00-19:00 – вуличні музиканти – Стометрівка.
 
15:00-18:00 – акустична локація без підключення – вул. Труша, літній майданчик кав’ярні “Говорить Івано-Франківськ”.
 
15:00-19:00 – головна акустична локація з підключенням – площа Міцкевича (сквер).
 
15:00-22:30 – електронна локація – дворик Медичного унівеситету.
 
16:00-18:30 – акустична локація з підключенням – дворик пабу “Bierkeller”.
 
17:00-20:00 – “Пенсія”, вул. Шевченка, 1.
 
19:00-22:30 – головна вечірня локація “Urban Space Radio” – площа Міцкевича (сквер)
 
Сніжана САМАНЧУК

ПОДІЛИТИСЬ

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *