Марія Домчак: «Традиція, якість і простота – головні принципи роботи «Харчосмакової фабрики»

Виробництво з багатою історією, дружнім колективом та смачною продукцією. Запорука виготовлення смачної випічки – в хорошому настрою кондитера. Таким принципом у своїй роботі керується ПАТ «Івано-Франківська харчосмакова фабрика». Саме тому, для керівників фабрики так важливо шанувати та з любовю ставитися до своїх працівників, яких вони щиро називають сімєю.

 

Фабрика славиться своєю традиційною технологією виробництва. Всі ми знаємо, як важливо зберігати традиції, леліти те, що колись запровадили наші дідусі та бабусі. На ринку сьогодні достатньо неякісної, не натуральної, з різними домішками та барвниками харчової продукції. Тому цінним є те, що серед таких продуктів можна знайти і натуральне, якісне та виготовлене за простою технологією.

 

Більше про «Харчомакову фабрику», принципи роботи, смачну випічку, збереження традицій та сімейну справу, поговорили з Марією Домчак – заступницею директора з комерційних питань ПАТ «Івано-Франківська харчосмакова фабрика» ТМ «Ксенія». Марія зізнається, що найважливіше – це робота з персоналом, який робить щоденний подвиг – вкладає свою душу в продукцію.
 


 

IMG_8560

Крицун Роман Михайлович – директор (ліворуч) та Марія Домчак – заступниця директора з комерційних питань ПАТ «Івано-Франківська харчосмакова фабрика» ТМ «Ксенія».


 

– «Харчосмакова фабрика» славиться багатою історією, широким та якісним асортиментом продукції. Розкажіть більше про саме виробництво.
 

– Ми займаємося виготовленням кондитерських виробів. Зараз у нас діє низка цехів: вафельний цех, з виготовлення печива, пряників, бізе, напівфабрикатів, локшини, заготовки, хлібобулочні вироби, святкові вироби, пляцки, слойка, тістечка, зефіри, східні солодощі.
 

– Чому для ваш настільки важливо зберігати традиційне виготовлення продукції?
 

– Виробництво базується на 70-річній традиції. У 2016-му році ми відсвяткували 70-річчя з дня заснування фабрики. Ми будь-якими способами намагаємося зберегти традиційне виробництво. Принципово не додаємо у продукцію жодних покращувачів, штучних барвників, розпушувачів. Підтримуємо ту ідею, що у здоровому тілі – здоровий дух. Кожен з нас повинен розуміти, що все те, що ми споживаємо – впливає на загальне здоров’я нації. Якщо нація піклуватиметься про своє здоров’я, тоді можна буде говорити про якийсь національний дух. Багато людей пропонували нам штучні добавки. Проте, всі знають, що немає сенсу звертатись до нас з таким. Ми дотримуємося традиційних технологій та обираємо тільки якісну сировину.
 

IMG_8462
 

– Яку саме традиційну технологію використовуєте?
 

– Дякувати Богу, колись не було шаленої кількості хімічних добавок. Все було просто – люди готували зі звичайних домашніх продуктів, тому все було натуральним та смачним. Ми зберігаємо такий принцип. Для виготовлення кондитерських виробів, ми використовуємо звичайну муку, відповідно до рецептури додаємо все необхідне: натуральні яйця, а не сухий яєчний білок, соняшникову олію, цукор. Саме так, як готується вдома.
 

Наскільки змінили рецепти ваших виробів з роками?
 

– Варіанти нашого традиційного набору печива не змінювалися роками. Ми їх спеціально не чіпаємо, не видозмінюємо, а виготовляємо як давним-давно. Пряники готуємо за 50-річними рецептами, де такий же спосіб замісу та випікання. Звісно ж, в асортимент ми додаємо нові позиції, вже за сучасними рецептами, але це незмінно по інгредієнтах. Нещодавно ми створили печиво «Вівсяне гніздечко», куди входить вівсяна крупа, мед та арахіс. Тобто – нічого зайвого. Люди, котрі намагаються скинути зайву вагу, сміливо можуть поласувати дієтичним смаколиком. Туди входять тільки складні вуглеводи.
 

– Які продукти з вашого асортименту стали родзинкою?
 

– До прикладу, печиво «Українське», аналогу якому немає в цілій Україні. Продукт готується на маслі, не на жирах, маргарині, чи рослинних жирах, а на нормальному селянському маслі. Це печиво навіть вводять у раціон новонародженим діткам після першого прикорму (7-9 місяців). Літні людли більше полюбляють пряники, мабуть тому, що це саме ті пряники, які були 50 років тому. Цей продукт навіює асоціаційний ряд з приємними моментами молодості.
 

75.2
 

– Розкажіть більше про людей, котрі виготовляють всі ці вироби.
 

Наш колектив – наша гордість. Це люди, котрі вкладають душу у свою роботу. Ми не просто їх цінуємо, вони нам немов сім’я. Кожного працівника знаємо особисто, знаємо чим вони живуть та, що їх турбує. Наразі, на підприємстві працює більше 100 людей. Значна частина з них – більше десяти років. Цікаво те, що у нас працюють цілі династії (дідусь, дочка, внучка, правнучка) та сімейні підряди. Деякі наші працівниці прийшли на підприємство, коли їм було 17 років. Ми намагаємося створювати комфортні умови роботи. Хороший настрій – це одна з передумов смачних солодощів, ми в цьому вже переконані. Якщо якісне печиво зроблено без гарного настрою – воно не буде якісним.
 

При прийомі на роботу головною вимогою є бажання працювати. Це не означає відсутність кваліфікації, звичайно. Якщо є потреба, підприємство відправляє працівників на курси навчання або підвищення кваліфікації за свій рахунок. У нас соціально орієнтоване підприємство.
 

Ми дуже вдячні нашим працівникам, які своєю щоденною працею роблять життєвий подвиг, який, на жаль, не завжди цінується. Це не легка робота, тому так важливо, щоб люди відчували ту любов та турботу з якою приготовлені наші продукти. Ми цінуємо людей. Людина більшу частину свого життя проводить на роботі. Життя одне, тому важливо провести його якісно. Тому для нас пріоритетом є забезпечення якісного, доброго життя для наших працівників.
 

IMG_8478
 

– Як підбирали персонал? Де шукали кондитерів?  
 

– Чомусь, після наших училищ люди не йдуть працювати кондитерами. Тому частіше ми на виробництві навчаємо кондитерів. У нашому штаті багато професіоналів, котрі можуть вивчити з охочого доброго кондитера.
 

– Хто займається розробкою розширенням асортименту?
 

– У нашому штаті є технолог, котрий відповідає за якість та інновації. Ця людина часто пропонує нам введення нових продуктів. Спочатку ми готуємо пробний варіант, запускаємо в нашу мережу, далі робимо аналіз. Після всіх етапів і вирішуємо, чи запускати новий продукт.
 

– А як щодо сировини, де закуповуєте?
 

– Насправді, все часто змінюється. Буває, що один постачальник привозить якісну сировину, але вже наступного разу – продукт зовсім іншої якості. Тоді ми відразу прощаємося і шукаємо інші варіанти.
 

Звісно простіше працювати, особливо кондитеру, коли сировина однієї якості. Буває, що постачання однієї позиції здійснюється від різних поставників. У нас є тільки одна вимога – якісна сировина. Якщо ж ні, то поставник повинен її або замінити, або ми припиняємо співпрацю.
 

114.1-1
 

– І, як наслідок, змінюється смак продукту?
 

Звичайно, що змінюється. Особливо, коли різняться партії масла, олії, тобто жирових компонентів. Гадаю, що 80% смаку продукту залежить від цих компонентів. Це має бути свіжа та якісна сировина, оскільки саме вона впливає на смак виробу. А ще, на зміну сировини впливає сезонність.
 

– Як вдається в сучасному світі зробити якісний продукт за вигідною ціною?
 

– Ми розуміємо, що люди не купуватимуть печиво з подвійно-потрійною націнкою. Звісно працюємо так, щоб не залишитися у збитку, але і на надприбутки не претендуємо. Ми живемо серед клієнтів, нікуди виїжджати не плануємо, тому для нас важливо спокійно дивитися людям в очі.
 

IMG_3314
 

– Через велику кількість не натуральної продукції на ринку, люди вже звикли списувати всі товари під одну кагорту.
 

– Нашу продукцію відбирали до лабораторії у Францію, де робили аналіз. Ми пройшли всі необхідні процедури, перевірки і отримали заключний аналіз якості. Якби ми не мали принципів якості – не вижили б на ринку стільки часу. Ми не намагаємося бути найдешевшими, найдоступнішими, ми знаходимося в середньому сегменті. Наша позиція – це якість. Якщо навіть раптом партія певного продукту вийшла не такою, як повинна була – ми списуємо всю продукцію.
 

Ми відмовляємося від хімічних добавок, для того, щоб зберегти традиційний смак, оскільки вважаємо, що це потрібно зберігати. Всю продукцію, яка є у нашому магазині, ви можете приготувати і вдома. Але вдома вийде дещо дорожче. По рецептурі та складниках – це одне і теж. Незважаючи на технічне оснащення, у нас більше задіяно ручної роботи, що і дарує любов та настрій випічці. Ви й не уявляєте наскільки це важливо. Наш директор часто жартує, що чоловіки на виробництві мають підтримувати жінок: жартом, добрим словом, компліментом, оскільки енергетика дуже передається.
 

– Чи були періоди, коли люди менше чи більше купували кондитерські вироби?
 

Загальна криза гостро у нас відчувається. Солодощі не є товаром першої необхідності, це не хліб чи м’ясо. Це те, що для душі. Саме тому, на придбанні таких продуктів у час кризи люди економлять. У нас не стає менше клієнтів, просто ці клієнти купують у меншій кількості.
 


 

– Чи чекати на новинки від «Харчосмакової»?
 

– Відсутність прогресу – це регрес. Ми не плануємо стояти на місці. Завжди намагаємося слідувати сучасному прогресу. Розширюємо мережу наших фірмових магазинів, працюємо з партнерами, ми активно представлені в місті та області. Плануємо закупівлю нового обладнання, яке допоможе автоматизувати частину ручної праці, оскільки ручна робота сьогодні дуже коштовна. Відповідно й ціна на таку продукцію буде вищою. Для того, щоб ми могли конкурувати, намагаємося автоматизувати ділянки роботи.
 

– Які продукти «Ксенії» вважаються найпопулярнішими?
 

Зараз, особисто мій найулюбленіший продукт – «Вівсяне гніздечко». Знаю, що чоловіки із задоволенням споживають весь асортимент наших пряників. Особливо, часто обирають вівсяне печиво, яке смакують до молока. Важливо те, що наше вівсяне печиво має вівсяну муку. Зараз на ринку представлено дуже багато печива, яке називають «вівсяним» – вівсяної муки й не бачили. Справа в тому, що вівсяна мука дуже дорога, тому часто її заміняють та додають аромат.
 

72.1-1
 

Тішимось нашим ексклюзивним зефіром. Він готується на яблучному пюре, білках та цукрі. Щоразу він може бути іншого смаку, оскільки яблука та яйця не бувають однаковими. Він завжди смачний, але кожного разу має інший відтінок смаку.
 

27.1-1
 

Локшина. Виготовляємо її тільки на жовтках. Якраз після приготування зефіру залишаються жовтки, з яких далі виробляємо локшину. Таку локшину можна зробити і вдома. Наша локшина мені більше смакує, аніж італійська. Працюємо за добрим старим принципом: жовтки + мука + вода. Далі нарізаємо та висушуємо.
 

70.1-1
 

– Нещодавно вашій компанії було присвоєно звання «Соціально відповідального підприємства» у щорічній премії «Тріумф». Як відреагували на перемогу?
 

– Соціально відповідальне підприємство – це підприємство, яке прозоро працює та створює довкола себе оточення з комфортним рівнем життя. Значну частину своїх доходів ми спрямовуємо на соціальні допомоги і благодійність. Здійснюємо додатковий соціальний захист своїх працівників, це і виділення допомоги у зв’язку з одруженням, на лікування, у разі смерті близьких родичів, у зв’язку з виходом на пенсію, з інших поважних причин. Адже, покращення якості життя працівників є одним з критеріїв розвитку підприємства. Традиційними є солодкі подарунки до Великодня, до дня Святого Миколая та професійних свят. Щороку фабрика виділяє не малі кошти на заходи щодо охорони праці. На таке рішення також вплинула і благодійна діяльність. Ми активно допомагаємо захисникам в зоні АТО. У 2016 році надали не одну тону солодощів. Завжди відгукується на звернення про благодійну допомогу, оскільки розуміємо наскільки це важливо, особливо у такий для країни час.
 

IMG_8571
 

– Ваше виробництво має багату історію. З чого все почалося?
 

Почалося все 5 грудня у 1946 році як «артіль». Тоді було організовано декілька цехів: кондитерський, ковбасний, цех із виробництва морозива. Ще були торгові точки в Станіславові та млини в селах. Виготовляти «російську» гірчицю, сортові винні напої (малинове, сливове, яблучне, а також класичне біле вино), які постачали у всі регіони Радянського Союзу. А вже новий виробничо-адміністративний корпус «Івано-Франківська харчосмакова фабрика» побудували у 1973 року. На фабриці виготовляли традиційне печиво «Сонечко», печиво «Марія», «До кави» й «До чаю», вівсяне печиво, карамель, вафлі з різними начинками, макаронні вироби. 80-ті роки – це період розквіту підприємства. Окрім виготовлення продуктів харчування, фабрика будувала будинки і забезпечувала житлом своїх працівників. У 90-і роки за складної загальнодержавної економічної ситуації підприємство теж пережило кризу. 1997 року на підприємстві залишилось усього 45 працівників і чотири одиниці техніки. Наприкінці 90-х ситуація змінилася на краще – з приходом інвесторів та команди пана Романа Крицуна, які від того часу до сьогодні керують підприємством. Тоді відбулося відновлення роботи фабрики. Зараз для нас важливо те, що зберігаються традиційні технології виробництва, оновлюються виробничі лінії.
 

IMG_8455
 

– Як ви ставитеся до конкурентів?
 

– Ми дуже любимо своїх конкурентів і відносимося до них з шаною. Дякуючи цим людям, ми вдосконалюємося, вчимося на чужих помилках, виправляємо свої і розвиваємось.
 

– Що для вас являється запорукою успіху?
 

– Ніколи не треба перекладати на чужі плечі те, що робиться у нашому житті і у нас на підприємстві. Не варто витрачати свій час і сили на тих людей, кому ми байдужі, або навіть гірше – на тих, хто нас не розуміє . Не витрачаємо сили на те, щоб щось комусь довести, переконати, пояснювати діапазон цін. Ми в першу чергу орієнтуємось на тих людей, котрі нас розуміють і підтримують, котрі розділяють наш принцип про те, що якість і натуральність – це головне в продукції.
 

Сніжана САМАНЧУК
 


 

Інформація на правах реклами
 


 

ПОДІЛИТИСЬ

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *