Олексій Чупа: “Ми намагаємося заробити стільки грошей, щоб не почуватися дискомфортно”

Український поет та письменник. Засновник Донецького слему. Його книги «Бомжі Донбасу» та «10 слів про Вітчизну» ввійшли до довгого списку премії Книга року BBC 2014 року. Олексій Чупа цього року презентує нове видання під назвою «Вишня і я». Більше про освіту хіміка-технолога, роботу письменника та нове захоплення Олексія Чупи – виноградарство читайте у сьогоднішній розмові.
 
chupa
 
– За освітою ви хімік-технолог. Розкажіть більше про цей вибір та чи працювали у цій сфері?

 
– Я б не сказав, що робота на заводі і все, що з нею пов’язане, було свідомим вибором чи покликанням. Ні, просто колись так склалися обставини, що я почав працювати на коксохімічному заводі, згодом звик до цієї роботи і думав, що залишуся там на все життя, тому й вирішив здобувати освіту технолога. За спеціальністю я працював зовсім трішки. Диплом захищав уже наприкінці червня 2014-го року.
 
– Допомагала чи заважала освіта точної науки у роботі письменника?
 
– Робота на заводі мені радше допомагала. По-перше, ставила в рамки часової дисципліни, а це сприяє інтелектуальній роботі. По-друге, я завжди мав вільну голову, що теж – неабиякий плюс. По-третє, це було спілкування з цікавими людьми, зовсім іншими, ніж ті, з ким я спілкувався із власної волі. Все це в сумі могло дати непогані стартові умови для писання.
 
maxresdefault
 
– Яким для вас є життя письменника? Як виглядає робочий день автора?
 
– Життя як у всіх. Ми намагаємося заробити стільки грошей, щоб не почуватися дискомфортно, ось і все. Суттєвим плюсом, на мою думку, може бути лише те, що завдяки своїй діяльності спілкуєшся з мінімумом неосвічених людей. Це такий бонус. А робочий день – ненормований в усіх сенсах. З одного боку, ти постійно щось обдумуєш, ти в цьому процесі майже цілодобово, а з іншого – конкретного графіку завжди нема, тому можна розплановувати свій день, як завгодно. Я волію займатися текстами до обіду.
 
– Автор може бути універсальним (поет, письменник, перекладач, публіцист)?
 
– Може, чому ж ні? Ба більше, зараз автор і розглядається, як майстер на всі руки. Проте, мої улюблені автори – ті, хто зосереджувався на чомусь одному.
 
– Знаю про ваше захоплення виготовлення вина. Розкажіть більше про цю діяльність. Коли почали займатися та коли навчилися? Які оригінальні види вина виготовлюєте?
 
– Насправді, я тільки вчуся. Минулого року, коли нарешті осів у маленькому містечку, побачив, що влітку тут багато фруктів та ягід пропадає. Почав їх збирати і переробляти, так і вийшли у мене минулого року наливки та вина. Цього року робив кульбабове вино, кажуть, непогано вийшло. Буду вдосконалюватися й надалі.
 
chupa2

 
– Чи часто ви подорожуєте? Які країни найбільше подобаються та чому? Де мрієте побувати?

 
– Я постійно в дорозі, але дорогами України. За кордоном я поки був тільки у Польщі, Білорусі та Молдові. Дуже хочу колись подорожувати по Балканах, а також побувати у Скандинавії.
 
– Твої улюблені автори та книги – це?
 
– Михайло Булгаков, Джон Фаулз, Франц Кафка, Мілорад Павич, Габріель Гарсіа Маркес, Еріх Марія Ремарк. Книги називати без сенсу, їх забагато.
 
– Твоя ідеальна робота – це ?
 
– Робота, на якій не «довбуть» мозок.
 
Які асоціації з Івано-Франківськом?
 
– Я дуже люблю Франківськ, з ним у мене пов’язані дуже приємні спогади. Колись там жило кілька моїх близьких товаришів. Зазвичай їду до вас без вагань, тільки б запрошували.
 
Сніжана САМАНЧУК
 

ПОДІЛИТИСЬ

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *