Реставрація вивісок у місті: вулиця Шевченка, 74 (ФОТО)

Довгий час, прогулюючись вулицею Шевченка можна було помітити на стіні одного з будинків затертий польський напис “Voda Sodowa”. Пізніше, за дослідження напису взялися фахівці зі Львова, вони й відшукали продубльовані українські літери. 7 вересня відреставровану міжвоєнного періоду вивіску представили містянам. Ми поспілкувались з активістами платформи “Теплого міста”, а також з місцевими жителями про цю знахідку.


ЯК ЗНАЙШЛИ?

Пан Володимир пам’ятає історію цього будинку, адже живе в ньому змалечку. Саме він першим знайшов унікальний напис. Програма “Вивіски” платформи “Тепле місто” взялася доводити цю справу до кінця. Учасники програми виграли грант від Urban Space 100 на реалізацію проекту реставрації.

“На Шевченка є місцевий активіст Володя, це саме він почав колупати фасад з власної цікавості. Тобто він, по-перше, живе у будинку з 1947 року. Він знав, що там щось таке було, щось пам’ятав, бо він нам розказував і про старі металеві жалюзі на пружині, і взагалі, цей магазин. Ми вже по цьому проводимо компетентну роботу, бо задіяні реставраторки зі Львова, які мають достатньо великий досвід роботи. Тобто які дуже ретельно і охайно знімають  шари штукатурки. Вони лишають ті шари, які треба, показують, що там просто нашарування, десь 6-7 разів перештукатурувався фасад, все більше закривався цей напис, тобто це достатньо цікаво. А почалося все з якихось спогадів місцевих мешканців. Отака історія.” – розповідає координатор програми “Вивіски” платформи “Тепле місто”,  Аліна Букіна.

[vc_row][vc_column][vc_column_text][/vc_column_text][vc_gallery type=”flexslider_slide” interval=”3″ images=”87399,87402,87395,87393″ img_size=”full”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][/vc_column][/vc_row]


ЩО ТУТ БУЛО?

Власник майстерні “Ремонту взуття” – Роман Черепій пам’ятає, що тут був колись молочний магазин, а перед ним – пивна забігайлівка. 

“Я відкрив майстерню у 1983 році. До майстерні тут був молочний магазин, а до молочного магазину тут працював мужик, помер вже, який казав, що тут була пивна наливайка. Це періоду міжвоєнних років, це все, що я знаю. То він каже, що я молодим був, то тут така барна стійка стояла, були такі попри край стоячі столики, приходили тут пиво пили. А будинок з 1910 року, кажуть, що австрієць був його власником колись.” – ділиться спогадами Роман Черепій.

Реставраторка зі Львова Ірина Гірна додає:

“Виглядає на те, що тут був магазин єврея, то був цілий його будинок. Він мав у себе на 1-му поверсі крамницю різних продовольчих товарів. Це міжвоєнний період польської окупації. Там з тієї сторони польські написи, а з іншої – українські. На українській гірше збереглися. Я так розумію затікало, це все відставало і наново було заштукатурене, тому деякі букви пропали.”

Власник майстерні “Ремонту взуття” пам’ятає старий рулет попереднього магазину, який з шумом закривався. Зламаний рулет відремонтувати не вдалося, тому довелося ставити нові двері.


ЩО УНІКАЛЬНОГО?

Для активістів було сюрпризом наскільки багато інформації виявилося на вулиці Шевченка. Вся стіна в написах достатньо добре збережених. Подібна столітня вивіска є і на вулиці Січових Стрільців. Проте українські літери на вулиці Шевченка є унікальними.

“Напис українською мовою дуже унікальний. Такого напису немає у Львові, наприклад. Тому що це період міжвоєнних часів, між першою і другою світовою війною. Дуже рідкісна ця знахідка. Для нас всіх стало сюрпризом такий величезний об’єм написів, який є на Шевченка, 74.” – додає Аліна Букіна.

Реставрацію проводять фахівці зі Львова Ірина Гірна і Ірина Дуткевич. Літери на вулиці Шевченка вже є відкритими і законсервованими, їм не страшні будь-які погодні умови. Аліна Букіна додає, що дивиною є те, що знайшли літери в такий переломний час:

“Цікавий такий злам епох виходить. Я говорила з чоловіком з майстерні “Ремонту взуття”, він її відкрив 1983 році, тобто це теж вже історія. Він там до цих пір працює, теж пам’ятає, що до цього там була якась пивна, а до цього, власне, цей магазин з вивісками. Цікаво, що такий злам епох: і таке минуле, і таке, і воно – все разом. А ми це знайшли зараз, в такий дивний час, переломний, тому це цікаво.”


А БАЛКОНИ?

Мешканці, що живуть у будинку дуже втішені найденими написами, але мають надію, що хтось зверне увагу і на балкони, які теж потребують реставрації. Адже будинок досить давній, з 1910 року.

“Може влада тепер скаже, щоб відреставрувати цей будинок, бо він валиться, там треба в нього грошей вкладати ого-го у ті балкони всі, вони розсипаються.” – додає мешканець будинку. 


А В МОЄМУ БУДИНКУ?

Найкращий спосіб дізнатись: чи є на фасаді старовинні вивіски – це пошукати старі фотографії цього місця. В разі знаходження вивіски активісти радять звернутися до професіоналів, адже написи досить тендітні.

“За радянських часів всі польськомовні вивіски були заштукатурені, щоб ніхто про них не пам’ятав. Чи вони є, чи нема, треба проводити дослідження. Ми попередньо проводили, і саме тому, ми відкрили вивіску на вулиці Шевченка. Є частина вивісок, які неможливо вже реставрувати, наприклад, архітектурна споруда пішла тріщинами. Тоді треба, або її укріплювати, або вже, на жаль, неможливо нічого зробити. Є частина написів, які ще пам’ятають, що 10-15 років тому вони були, але зараз знаходяться під штукатуркою і власники будівель проти того, щоб там проводилося дослідження, через достатньо новий ремонт. У такому випадку вони там господарі і ми не можемо нічого зробити. І ще те, що винещено багато старої архітектури, власне, там, де могли бути написи, тому ми продовжуємо нашу діяльність. Запрошуємо долучатися та ділитися інформацією. У нас таке завдання просвітницьке, показати якими можуть бути вивіски та що такі надбання є. Їх дуже важливо не заштукатурювати глибоко, не заливати гіпсокартоном, а показувати, консервувати і берегти. Тому що, на жаль, їх не так багато, як ми бачимо по історичних листівках. Тому те, що є хочеться зберегти.” –  додає Аліна Букіна.

Наталка КУРСИК

Оксана СЕМКО

Михайло ТІМАКОВ

ПОДІЛИТИСЬ

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *