Василь Хім’як: «Цей шанс потрібно використати»

Прикордонні міста України – щасливчики. За благоустрій, соціальне життя та розвиток цих областей береться Програма транскордонного співробітництва Польща-Білорусь-Україна 2014-2020. Програма охоплює всіх сусідів Європейського Союзу: Білорусь, Україну, Молдову, Туніс, Алжир. «У нашому випадку – це шість областей Західної України, серед яких Волинська, Львівська, Закарпатська, які безпосередньо межують з Польщею. Мета – підвищення рівня життя на прикордонних територіях країн», – розповідає представник Програми в Україні – Василь Хім’як.
 
Програма транскордонного співробітництва Польща-Білорусь-Україна 2014-2020 презентувала фотовиставку реалізованих проектів.  
 
img_4118-1
 
– Чому Ви почали займатися схожим проектом?
 
– За фахом я полоніст і тривалий час у мене були контакти із Польщею, польськими громадськими організаціями та органами місцевого самоврядування. Я вже шість років працюю у Програмі транскордонного співробітництва. Ця програма розпочалася ще з 2009-го року, але представництво в Україні відкрилося у 2010-му році. Це дуже цікава робота, багато комунікації та поїздок. У своїй роботі я маю нагоду показати українцю переваги співпраці з іншими країнами.
 
img_4148
 
– Якими соціальними питаннями ви займаєтеся? Над якими проектами працюєте?
 
Сьогодні ми перебуваємо на межі: одна Програма транскордонного співробітництва 2007-2013 закінчується, а нова Програма транскордонного співробітництва Польща-Білорусь-Україна 2014-2020 розпочнеться через місяць.
 
Програма створена в рамках «Європейського інструменту сусідства». Це ініціатива Європейської комісії і кошти на реалізацію проекту, відповідно, надходять безпосередньо від Європейської комісії. Вона охоплює всіх сусідів Європейського Союзу: Білорусь, Україну, Молдову, Туніс, Алжир. Мета – підвищення рівня життя на прикордонних територіях країн, які належать до ЄС. Програма поширюється тільки на прикордонні території, а не на всю країну. У нашому випадку – це шість областей Західної України, серед яких Волинська, Львівська та Закарпатська, які безпосередньо межують з Польщею. Ця Програма найбільша за територіальною охопленістю та бюджетом, який складає 183 млн євро – кошти, які передбачені для реалізації проектів у трьох країнах. Обов’язкова умова – це подання спільного проекту з польськими колегами.
 

img_4132

 
– Тобто жителям прикордонних частин України просто пощастило?
 
– Можливо жителі зі Сходу та центральних областей теж не проти бути учасниками такої Програми, та, на жаль, центральні області не мають такої нагоди. Як на мене, містам, які підпадають під програму, потрібно використовувати цей шанс.
 
– Що, на вашу думку, потрібно змінити у Івано-Франківську?
 
Івано-Франківська область теж активно брала участь у нашій програмі. Вона на третьому-четвертому місці, зважаючи на те, що це область, яка безпосередньо межує із Польщею. Ми належним чином хочемо оцінити тих сім проектів, які відбувалися у Франківській області. Проекти були дуже цікаві. На нашій виставці у Івано-Франківську жителі міста могли ознайомитися із програмами:
 
– «Студент з ініціативою»
 
– Закупівля обладнання для культурно-просвітніх установ
 
– «Шляхами штетлів: Об’єкти єврейської культурної спадщини в транскордонному туризмі»
 
– Аудіогіди у Івано-Франківську та інші проекти.
 
Знаємо, що Франківщина вже готується до подання нових проектів, має напрацювання та розробки. Наступного тижня у Любліні відбудеться Форум пошуку партнерів, де будуть присутніми учасники з усіх трьох країн Програми. Ми надаємо їм простір для отримання детальнішої інформації про Програму і безпосередньо поспілкуватися з партнерами.
 
img_4156
 
– Розкажіть про найяскравіший реалізований проект.
 
Всі найкращі проекти ми презентували у цій виставці на стендах. Ми гордимося тими проектами, які реалізовані. Це дуже різнопланові ідеї. Пригадую проект по облагородженню та створенню вольєрів у Луцькому зоопарку для левів та ведмедів. Роботи проведенні у Львові, Івано-Франківську та Луцьку щодо мирного співіснування мешканців та тварин-безхатьків. Івано-Франківськ зараз працює над цією розробкою.
 
– Хто обирає теми проектів?

 
– Ініціатори – органи місцевого самоврядування, громадські організації та державні представництва влади.
 
img_4183
 
– Що для вас ця робота?

 
Для мене це чудова нагода принести суспільству якусь користь. Я неодноразово бував за кордоном, де бачив інші можливості розвитку, інше життя. Хочеться розповсюдити цю інформацію, донести щось нове до українця. Але й наша країна має що показати та чого навчити, у нас теж є певні досягнення та успіхи, про цей досвід потрібно говорити.
 
Слід констатувати той факт, що коли подавалися проекти до Програми, то всі учасники стверджували, що українські ідеї були дуже цікаві, нетипові та потрібні. Проте, нам бракує вміння писати проекти, оскільки це непроста річ.
 
Сніжана САМАНЧУК
 

ПОДІЛИТИСЬ

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *