Бустерна доза: рекомендації лікаря

Щоб з більшою силою захистити організм від COVID-19, в Україні дозволили вводити бустерну дозу вакцини. Чим відрізняються бустерна і додаткова доза щеплення? Коли можна вводити третю дозу?

На найважливіші питання щодо бустерної дози нам відповіла директорка Центру діагностики та лікування бронхолегеневих захворювань, клінічної імунології та алергології КНП “Обласна клінічна лікарня Івано-Франківської обласної ради” Маріанна Деркач. 

 

Маріанна Деркач: Існують наукові докази, що вакцини “тренують” імунну систему і дозволяють викликати безпечну та ефективну реакцію – імунну відповідь. Так активуються клітини імунної системи й створюють захист проти певного типу вірусу. 

Сьогодні немає чітких наукових даних про те, який рівень антитіл вбереже від COVID-19. Втім, є достатньо наукових доказових даних, що бустерна доза дозволяє уберегти від важкого перебігу та госпіталізації внаслідок коронавірусної інфекції. 

Вважаю, що вакцинація – єдиний безпечний спосіб профілактики вірусних інфекцій, який має високий рівень доказовості. 

Зараз вирують різні думки щодо третьої дози, а також виникає плутанина щодо бустерної та додаткової вакцинації. 

 

Чим відрізняється додаткова доза і бустерна?

Коронавірус – респіраторне захворювання, яке постійно мутує. Для того, щоб зменшити кількість летальних та важких випадів, можна вводити бустерну дозу. Після вакцинації чи хвороби рівень антитіл в організмі зменшується. Бустерна доза покликана поновити цей рівень.

Бустерна доза допомагає з більшою силою застити свій організм людям, у яких після двох вакцинацій утворився необхідний імунітет. Якщо ж у людини є супутні захворювання і вакцинація не достатньою мірою захистила організм, то третя доза буде додатковою, а не бустерною.

 

Маріанна Деркач: Додаткову дозу варто вводити людям, які мають імунодефіцитні порушення, які перенесли трансплантацію органів, ВІЛ-інфікованим, тим, хто приймає препарати, що пригнічують імунну відповідь та тим, хто приймає гормони. Цю дозу можна отримати через 28 днів після другої вакцинації. Також ця категорія людей має право й на бустерну дозу через 180-270 днів після додаткової. 

 

Маріанна Деркач: Не потрібно слухати різноманітні міфи стосовно впливу вакцин на здоров’я. Наприклад, про безпліддя, зміну ДНК та 5G. Це ніби зробити подарунок для свого організму і вакцинуватись, захистити таким способом не тільки себе, а й близьких людей. 

Інколи думаю, якби вакцина була дефіцитною і платною, то охочих було б більше. 

Зараз ми консультуємо дуже багато хворих, бо штам “Омікрон” має високу контагіозність. Звичайно, є й серед них вакциновані, але зауважу, що в таких пацієнтів перебіг захворювання значно легший, аніж був раніше. 

Чи відображається бустерна доза у “Дії”?

Бустерна доза подовжує дію COVID-сертифіката. Для цього варто надіслати запит у додатку “Дія” і всі дані з’являться, як і після попередніх щеплень. Щоб перетнути кордон, має пройти 14 днів після введення бустеру. Діяти цей сертифікат буде 9 місяців.
У сертифікаті зазначається остання доза. Тобто висвітлюватиметься назва останньої вакцини, яку вам вводили.

Кому і коли варто вводити бустерну дозу?

Для того, щоб отримати бустерну дозу вакцинації, можна прийти у будь-який пункт чи центр вакцинації. Для бустерного щеплення використовують Moderna або Pfizer. При двох перших дозах CoronaVac, бустерною має бути Pfizer. Медики рекомендують вводити бустерну дозу через 6-9 місяців після другого щеплення. Люди, які отримали додаткову дозу, бустер можуть вводити вже після 3-6 місяців. Побічні реакції на бустерну дозу такі ж, як і під час перших двох щеплень. Єдиним протипоказанням є важка алергічна реакція.

 

Маріанна Деркач: Бустерну дозу можна отримати всім у період 180-270 днів після другого щеплення. Особливо її рекомендую вразливим категоріям населення: медичним працівникам, людям похилого віку, хворим з хронічною соматичною патологією, насамперед тим, у кого проблеми з дихальною та серцево-судинною системами, хворим на цукровий діабет. Перебіг коронавірусної хвороби є важчим для таких пацієнтів. 

Бустерну дозу Міністерство охорони здоров’я дозволило ще з 22 грудня 2021 року для медпрацівників та співробітників будинків інтернатного типу. Вже 4 січня 2022 року дозволили вводити її для людей 60+. З 6 січня 2022 року бустерну дозу можуть отримати усі українці.

В Ізраїлі дозволили уже вводити четверту дозу вакцини, а Туреччина – п’яту.
У ВООЗ зазначають, що часті бустерні дози втратять свою ефективність. Тож більш ефективними з часом будуть вакцини, адаптовані під нові штами коронавірусу.

 

Маріанна Деркач: Бустерну дозу проти COVID-19 вже отримала я, мої батьки, чоловік та інші родичі. Якщо є можливість вберегти себе, то це варто робити.

Христина Ткачук

 

 

ПОДІЛИТИСЬ

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *