Чому мандрівникам варто заповнювати онлайн-анкети для рятувальників?

Перш ніж вирушити в гори, варто заповнити анкету. Рятувальники Івано-Франківщини розповідають про збільшення кількості неприємних ситуацій із мандрівниками в гірських місцевостях. Часто пошуки таких туристів ускладнюються через відсутність необхідної інформації, а саме маршруту, кількості туристів та контактних даних керівника групи. Тому рятувальники рекомендують мандрівникам заповнювати онлайн-анкети для власної безпеки. Чи користуються туристи такою можливістю, кого найчастіше доводиться шукати в горах і де можна заповнити онлайн-анкету, нам розповіла речниця ГУ ДСНС Івано-Франківщини Христина Перцович.

– Скільки часу вже працюють онлайн-анкети для мандрівників?

– Перша реєстрація за допомогою анкети була ще в травні 2020 року. Виникла вона у зв’язку зі збільшенням туристів у гірських місцинах. У порівнянні з минулими роками, кількість охочих піднятись в гори значно зросла. З цим пов’язане збільшення виїздів рятувальних груп для пошуку туристів. Тому онлайн-анкети існують для того, щоб рятувальники знали маршрути кожної туристичної групи й змогли швидше справитись із їхнім пошуком.

– Де можна заповнити цю анкету?

– Їх можна знайти на сайті Головного управління ДСНС в Івано-Франківській області, а ще на львівських та закарпатських сайтах. Варто зайти на головну сторінку і там обрати розділ “Громадянам”. Там є онлайн реєстрація туристичних груп. Насправді цю форму дуже легко і швидко заповнити. Потрібно записати своє прізвище, ім’я та по батькові або керівника, склад туристичної групи, час відправлення та прибуття.

– Які з цих питань є найважливішими для рятівників в процесі пошуку?

– Ми намагались створити дуже просту анкету, щоб вона містила тільки найнеобхідніші питання. Їх всього чотири, але вони дають вичерпну відповідь кого і де потрібно шукати. Тож не всі питання потрібні й важливі. Коли реєструється керівник групи, то вказує свій номер телефону, за яким рятувальники зможуть з ними зв’язатись. Приблизний час повернення допомагає рятувальникам зрозуміти, до якого часу можна ще сподіватись на самостійне повернення туристів. Ці питання складали досвідчені рятувальники, які точно знають, яка інформація найбільш корисна, щоб ефективно надати допомогу.

– Зацікавленість мандрівників у заповненні цих анкет збільшується чи зменшується?

– Як показує практика, реєструються здебільшого керівники туристичних груп, гіди, які супроводжують туристів. Поодинокі мандрівники майже не реєструються. Вони вважають, що добре знають місцевість, маршрути й заповнення анкети – зайве. Ще зовсім не реєструються грибники, яких останнім часом часто доводиться шукати. Більшість анкет надходить від професійних туристичних груп, які відчувають усю відповідальність за своїх людей.

– Неприємні ситуації в горах трапляються здебільшого із поодинокими туристами?

– Так, із поодинокими туристами, грибниками та непрофесійними туристичними групами. Часто доводиться вирушати на порятунок туристів, які мандрують без відповідного одягу та спорядження, які не дослідили маршрут, не враховують складність походу.

– Скільки людей цьогоріч вже потрапляли у критичні ситуації в горах?

– Цьогоріч вже було 145 виїздів гірських пошуково-рятувальних відділень для надання допомоги туристам. Здебільшого це були травмовані люди, які потребували допомоги. Тож рятувальники змушені когось зносити чи звозити для порятунку. Багатьох просто знаходять і виводять, бо вони заблукали. Ми вже прослідкували таку тенденцію, що з кожним роком все більше людей потребують допомоги рятувальників.

– Скільки мандрівників вже скористались онлайн-анкетами?

– Нам надійшло вже близько 300 анкет. Втім, як я вже казала, здебільшого анкети заповнюють керівники груп, а вони можуть супроводжувати й до 30 осіб. Він вказує кількість туристів і маршрут.

– Чи є певні складні маршрути, які вимагають обов’язкового заповнення анкет?

– Ні, це не залежить від складності маршруту. Люди бувають різні, тому дуже складно передбачити хто і як справиться з певним маршрутом.

– В який період року трапляється найбільше нещасних випадків у горах?

– Раніше було набагато більше літніх викликів, бо в цей час збільшується кількість туристів. Втім, зараз популярнішими стають зимові походи. Тож багато випадків надання допомоги припадає на зимовий період. Якщо все ж порівнювати, то в літньо-осінній період надходить найбільше повідомлень про необхідність порятунку.

– Чи плануєте оновлювати та доопрацьовувати анкети? Можливо розробляєте й інші допоміжні засоби для рятувальників та туристів?

– Рятувальники працюють над вдосконаленням рятувальних операцій, наданні допомоги, створюють GPS-навігації, щоб було простіше знайти загублених мандрівників. Наші гірські рятувальники співпрацюють із закордонними колегами й переймають їхній досвід. Ми постійно працюємо над тим, щоб мінімізувати трагічні випадки в горах.

 

Христина Ткачук

ПОДІЛИТИСЬ

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *