Міжнародний фестиваль «Карпати Фест»

Минулими вихідними у Мукачево відбувся Міжнародний фестиваль «Карпати Фест», який було організовано Програмою транскордонного співробітництва Польща-Білорусь-Україна 2014-2020.
Ідея фестивалю – промоція культурної спадщини прикордонних регіонів. Захід об’єднав танцювальні, співочі, театральні колективи, а також митців і ремісників трьох країн. Локація для проведення фестивалю була обрана найкраща – територія Мукачівського історичного музею “Замок “Паланок”. Тут все дихає історією і відповідає меті Фестивалю. Кожна частина споруди несе в собі емоційне забарвлення. У нижньому, ремісничому дворі ремісники проводили майстер-класи; у середньому – проходили театральні вистави та музичні концерти; у верхньому – презентації проектів транскордонної програми.


Фестиваль стартував виступом духового оркестру «Львівські Фанфари». Розважали гостей фестивалю фолк-рок гурти Kapela Na dzien dobry, Orkiestra swietego Mikolaja, Етно-тріо «Троица», Irdorath, Rock-H, Joryj KLoc, Заслужений академічний Закарпатський народний хор, Susanna Jara, Ансамбль пісні танцю «Dabrowica», Гурт автентичного співу «Коралі», Народний ансамбль пісні і танцю «Брестчанка», Ансамбль пісні і танцю «Rochy», Народний художній колектив, ансамбль танцю «Танцювальна Корпорація Друзів», Заслужений вокально-хореографічний ансамбль «Галичина»
Гості свята та учасники Карпати Фест з різних країн мали чудову нагоду спробувати свої можливості в численних ремеслах, відбулися захоплюючі майстер-класи малярства на склі, вибійки, виготовлення еко-іграшок, ляльки-мотанки, бісеру, та виготовлення еко-косметики подвійного ткацтва, та гончарства, розпис сумок, виготовлення обручів.
Учасники фестивалю – представники громадських та неурядових організацій, що вже мають досвід реалізації проектів у Програмі, а також потенційні нові бенефіціари Програми. Гостями заходу стали представники Міністерства економічного розвитку Польщі, Міністерства економічного розвитку і торгівлі України, Делегації Європейського Союзу в Україні, народні депутати, представники регіональної влади з території дії Програми, дипломатичного корпусу Польщі тощо.

Старший експерт Представництва Програми “PL-BY-UA” у Львові Олена Зубрицька зазначила: «Ми вирішили провести не просто інформаційний захід, а культурно-мистецький, щоб об’єднати митців трьох країн, щоб відбувся обмін досвідом, зміцнились зв’язки та знайшлись партнери. Це наша перша робота, перша ластівка у культурно-мистецькому фестивальному напрямку. Але за ці два дні ми були здивовані тим , наскільки багатою є культура трьох країн, якими цікавими та креативними є митці Польщі, Білорусі та України».
Для учасників свята приємною та пізнавальною грою виявилися квести замком. Історичні персонажі, колишні мешканці замку «Паланок», повстали перед учасниками Фестивалю за допомогою акторів. Всі на якісь час занурилися в історію і відчули себе шукачами пригод. Не обійшлося і без подарунків.

Справжньою родзинкою свята стали виступи театральних колективів – Брестського театру ляльок, Народного театру культури «Копаткевичский міський дім культури», Teatr Przedmiescie, Polawiacze Perel Improv Teatr з Республіки Польща, Коломийського академічного обласного українського драматичного театру імені Івана Озаркевича, Національного академічного українського драматичного театру імені Марії Заньковецької.

Учасники Фестивалю з Польщі, Білорусі та України мали можливість обговорити спільну культурну та історичну спадщину під час тематичних панелей. Також багато уваги було приділено обговоренню нових можливостей для розвитку і промоції культурної та історичної спадщини.

Завідувач Департаменту туризму і курортів Міністерства економічного розвитку і торгівлі України Віталіна Мартиновська говорить: «Дуже хотілося би, щоб було більше реалізовано проектів промоції нашої історичної спадщини, наших замків, фортець».

За оцінками Міністерства економічного розвитку України минулого року Україну відвідало 13,6 млн. туристів. Це вдвічі менше, ніж до початку АТО на сході України. Присутня на Фесті представниця Міністерства говорить, що її першочергове завдання на цій посаді відновити і збільшити цей туристичний потік. Також свою задачу Віталіна Мартиновська бачить у створенні ініціатив, направлених на вдосконаленні та покращенні об’єктів культури та історії.

Надзвичайно особливою та захоплюючою була поїздка у селищі Голубине, що на Свалявщині, до учасників попередньої Програми транскордонного співробітництва Польща-Білорусь-Україна 2007-2013 Мирослави та Мирослава Головачів. Вони знаються на розведенні гуцульської породи коней в Україні, а також їх племінної репродукції. За європейські грантові кошти було реалізовано проект «Створення польсько-українського центру розведення і популяризації коней гуцульської породи». Загальна сума проекту 1 млн. 708 тис. євро, з них кошти для української сторони – 625 тис. євро. За словами Мирослави Головач, за них вдалося повністю реконструювати конюшні, збудувати закритий манеж та адміністративний навчальний польсько-український центр та провести понад 10 навчальних семінарів, які торкалися питань походження гуцульського коня, використання його в іпотерапії, технології вирощування та тренінгу молодих коней, догляд за копитами та значення гуцульського коня в культурі Карпат. Гостям було представлено показові виступи гуцуликів, де коні успішно додали перешкоди. Також всі охочі мали нагоду покататися на цих чудових конях з добрим норовом.
Учасниками Програми було зазначено, що потрібно і надалі будувати дороги і розвивати інфраструктурні компоненти – готелі, відповідний сервіс для туристів, відновлювати об’єкти культурної та історичної спадщини.

Активну участь у панельних дискусіях взяв Керівник Центру Європейських проектів Лешек Буллер. Він висловив сподівання: «зараз обговорюється можливість створення Карпатської стратегії , яка би охоплювала взагалі весь регіон Карпат і якщо вона буде, то можна буде говорити про набагато більші інвестиції та можливості». Лешек Буллер також наголошує, що найбільша користь від реалізації спільних проектів – це налагодження контактів. «І дуже важливо те, що ці відносини формуються на найнижчому рівні, між звичайними людьми – мешканцями України, Польщі та Білорусі», – вважає Керівник Центру Європейських проектів.

На Прикарпатті за час дії попередньої Програми транскордонного співробітництва Польща-Білорусь-Україна 2007-2013 було реалізовано 7 проектів: проект з аудіо гідами для туристів по м. Івано-Франківську; проект, направлений на розширення студентських ініціатив; було закуплено мультимедійне обладнання для установ культури та сільських клубів; а також, разом з львівською міською радою була створена програма SOS, направлена на мирне співіснування мешканців та безпритульних тварин.

Загальна мета Програми транскордонного співробітництва Польща-Білорусь-Україна полягає у підтримці транскордонних процесів розвитку на прикордонних територіях трьох країн. Стратегія Програми відповідає національним і регіональним стратегіям соціально-економічного розвитку, які повинні бути реалізовані за допомогою стратегічних цілей Програми.
За період 2007-2013 дії Програми було реалізовано 117 проектів на суму понад 170 млн. євро. У фінансовій перспективі Програми на 2014-2020 рр. підтримуються транскордонні заходи за тематичними цілями: «СПАДЩИНА», «ДОСТУПНІСТЬ», «БЕЗПЕКА» та «КОРДОНИ».

Олена ТРЕТЯК

ПОДІЛИТИСЬ

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *