“Коляда на Майзлях” : цікаві факти (ВІДЕО)

Від різдвяного парафіяльного святкування до колоритного міжнародного фестивалю. Такий шлях за 13 років подолала “Коляда на Майзлях”. Пісенно-обрядове дійство зродилося у василіянському монастирі Царя Христа. Греко-католицький храм розташований у південно-східному передмісті Івано-Франківська. Цей мікрорайон має історичну назву “Майзлі”. Тутешня громада у Новоріччя залюбки слухала різдвяний спів церковного молодіжного хору “Осанна”.

Його художня керівниця Любов Терлецька пізніше до святочної коляди почала запрошувати фольклорні співочі та обрядові гурти з приміських сіл та інших районів Прикарпаття. Відтак спільне виконання новорічних щедрівок і різдвяних колядок оформилося в офіційну назву цього тижневого церковного концерту – “Коляда на Майзлях”.

Різдвяний фестиваль щозими розширює географію своїх учасників. Концертну програму повсякчас урізноманітнюють власними різдвяними репертуарами церковні хори, народні ансамблі, оркестри, вокальні гурти. У їх виконанні звучать старовинні колядки та щедрівки, які збереглися в Галичині і на Волині, на Поліссі і Слобожанщині. Такою ж багатогранною і розлогою є і нинішня “Коляда на Майзлях”.

2017 року “Коляда на Майзлях” поєднала в собі кілька ювілейних дат: століття першого виконання «Щедрика» Миколи Леонтовича, урочисте святкування 400-річчя Василіянського Чину, 150-ліття канонізації священномученика Йосафата Кунцевича. З цієї нагоди в Івано-Франківську колядували церковні хори греко-католицьких монастирів із Золочева, Бучача, Києва, Дрогобича, Гошева, Жовкви, Брюховичів. А от 2019 року різдвяний фестиваль «Коляда на Майзлях» офіційно отримав статус міжнародного. Адже сприяє відродженню національної духовної спадщини, поширює різдвяні традиції і творчі досягнення мистецьких колективів. Повсякчас на різдвяному дійстві в Івано-Франківську їх демонструють і зарубіжні гості “Коляди на Майзлях” – колядницькі гурти з Прибалтики, Румунії, Польщі.

“Коляда на Майзлях” – яскравий феномен культурно-мистецького життя Івано-Франківська. Це велелюдне співоче свято єднає людей у вірі до Бога. Зазвичай, на різдвяний фестиваль навідуються до пів сотні колядницьких гуртів. Своїм співом вони прославляють народженого Ісуса Христа. І підносять молитви до Бога про єдність та любов до ближнього.

Михайло Березень, Михайло Тімаков, Новини на Вежі.

 

ПОДІЛИТИСЬ

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *