Леся Воронюк: «Культура відображається в орнаментах»

Енергетика, ментальність та дух вишиванки. Це не просто сорочка, одяг чи тканина. Вся сила народу купається у символічній для нас вишитій сорочці. Дух вишиванки та незбагненні історії людей у документальній стрічці – «Спадок нації». Автор ідеї та сценарист фільму Леся Воронюк розповіла про пошук унікальних історій героїв фільму, та про скарб нашої нації.
 
10733819_732354380134776_5759108284878089700_o

 

– Як зародилась ідея створення документального фільму про вишиванки?
 
– Ідея виникла, коли ми зрозуміли, що День вишиванки набирає неймовірних масштабів. Дуже багато людей одягають вишиті сорочки цього дня в Україні та за її межами, у близько 50-ти країнах світу. Цей день став всесвітнім святом. Та хочеться, щоб люди одягали вишиванки не тому, що так модно, чи трендово, а щоб розуміли, якою насправді є наша культура. Вишиванка – це оберіг, символ єдності та нескореності. Ми намагаємося наше свято розширювати не тільки у його масштабі, а й займатися просвітницькою діяльністю.
 

Вишиванка – це оберіг, символ єдності та нескореності

Untitled-1
 
– Як вдалося знайти героїв та історії для стрічки?
 
– Ми працювали із режисером Олександром Ткачуком і науковим консультантом Олексієм Долею. Шукали історії серед своїх знайомих, в Інтернеті, у процесі згадалось багато чужих розповідей та спогадів, які колись чули. Шукали деякі історії і за кордоном, хоча це було і складно.
 
З Івано-Франківщини також є герої фільму. Хто ці люди?
 
Нашими героями з Франківщини стали дуже ексклюзивні постаті –  чоловіки. Прийнято вважати, що вишиванкою займаються тільки жінки, а у Франківській області ми знайшли унікальних, колоритних, глибоких та мудрих творчих колекціонерів та вишивальників – Дмитра Пожоджука з Космача, та Богдана Петричука із села Бабин.
 

У Франківській області ми знайшли унікальних, колоритних, глибоких творчих колекціонерів та вишивальників чоловіків

 
пн
 
– Які з почутих історій вас найбільше вразили?
 
– Кожна історія відповідно до часу, коли вона відбувалася дуже важлива та показова для цього періоду в історії України. Мене дуже вразила одна розповідь… У львівській області знайшли сорочки, власників яких колись було депортовано у Сибір. Їм не дозволяли із собою брати вишивані сорочки, тому вони вирішили закопати вишиванки у скринях. Здавалося б, що сорочка за рік, чи два може «зогнити», та ці вишиванки дочекались незалежності України. Внуки та правнуки цих людей нещодавно познаходили ці вишиванки. Назва фільму – «Спадок нації» абсолютно передає зміст цієї історії.
 
– Так і народилась назва?
 
– Назву фільму ми придумали ще до того, як віднайшли цю історію. Коли вже ознайомились із такими випадками, тоді і відчули чим є вишита сорочка для українського народу, вона – спадок нації.
 
к
 
– У документальній стрічці є історії зі Сходу України?
 
У нас були експедиції на Схід, у Луганській та Донецькій областях. Є цікавий матеріал із ЛНР, куди ми не змогли потрапити, але вдалося віднайти історію жінки, яка мала можливість передати на вільну територію вишиванку своїм дочкам, які живуть у Києві. Передала через польського журналіста. Цю сорочку жінка вишивала вже коли територія була захопленою. Це дуже показово, що люди звідти передають власне сорочку, а не будь-які інші речі.
 

Ми відчули чим є вишита сорочка для українського народу, вона – спадок нації.

 
нео
 
– Є багато технологій вишивки. Яка ваша найулюбленіша? І чи вишиваєте самостійно?
 
– Я більше люблю спостерігати за старовинними вишиванками, розглядати їхній орнамент. Звісно, я вмію вишивати хрестиком і гладдю, але насправді старовинні сорочки мають дуже багато цікавих технік, які треба вчитись відтворювати професійно. Такими захоплююсь найбільше. Найулюбленіші – покутські, вони дуже колоритні та яскраві. У багатьох експедиціях нам довелося приміряти сорочки з різних районів, і саме гуцульські наповнені гірською енергетикою. Відчуваєш себе дуже сильною, енергетично наповненою жінкою, здається, що гори можеш пересувати.
 
ротьр
 
– Тобто, характер вишиванки залежить від ментальності?
 
– Наприклад, полтавські сорочки – широкі, вишиті по білому, ніжні та тендітні. Вони ніби призначені для материнства. В експедиціях ми зрозуміли, що сорочки відповідають ментальності та характеру певних регіонів України. Культура відображається в орнаментах вишиванки. Та у всіх регіонах знають, що сорочка – це оберіг та генетичний код.
 
Сніжана САМАНЧУК

 

ПОДІЛИТИСЬ

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *