Олександра Федорук: «Посил жінки зорієнтований на ескалацію конфлікту, а не на його загострення»

Питання жінки в політиці, напевно вже можна назвати вічним. Сьогодні ми знаємо чималу кількість жіночих імен, котрі задіяні у політичних процесах держав. Вони стають прикладами для багатьох, як дівчат, так і чоловіків. Якби вперто хто не твердив, що політика – це не жіноча справа, проте, вчинки і факти вже давно стерли всі сумління та стереотипи щодо діяльності жінок у владі. Що ж ми маємо сьогодні? Представництво осіб однієї статі у виборчих списках кандидатів у депутати місцевих рад у багатомандатних виборчих округах має становити не менше 30 % загальної кількості кандидатів у виборчому списку. Відповідно, у нинішніх політичних партіях задіяно доволі багато жінок. Саме вони, формують усвідомлення важливості праці жінок в державі.

 

Про питання жінки в політиці, права та обов’язки, труднощі та владні переваги, – дізнавалися в Олександри Федорук – депутата міської ради від об’єднання «Самопоміч», заступниці голови фракції та підприємця. Олександра розповіла про значення політики у своєму житті, улюблену справу, та з чим доводиться зустрічатись щодня жінці при владі в Івано-Франківську.

 


 

IMG_8707

 

– Коли ви почали свою депутатську діяльність? Чому саме такий вибір, та як це було?

 

– В мене завжди була активна позиція. У шкільні та університетські роки я завжди була задіяна у громадських роботах та брала участь у різних проектах. Мені не байдуже те середовище, в якому я живу, моє місто та оточення. Коли у 2015-му році почався виборчий процес, затвердили Закон про те, що кожна політична партія повинна представити у своєму складі 30% жінок, тоді мене і запросили взяти участь у виборах. Так я потрапила в політику. Це було радше по запрошенню, це не була моя мета. З того часу, я почала представляти інтереси громади.

 

Будучи вже у ролі депутата, якою виявилася ця робота? Чи все так, як ви її уявляли?

 

– Насправді, було складно. Ти розумієш відповідальність, розумієш, що люди котрі проголосували за тебе, очікують якихось результатів та розраховують на підтримку і допомогу. Оскільки ми живемо у складний час для країни, зважаючи на різні чинники, є дуже багато побутових запитань, які людям важко вирішити самостійно. Саме із такими проблемами до нас часто звертаються громадяни. Деякі питання вирішити простіше, а деякі – дуже складно. Наприклад, ми вже третій місяць працюємо над питанням будинку, що по вулиці Новгородській 30: будинок фактично розвалюється, вкрай в поганому стані. Ми були там разом із МНС для заключення по аварійності будинку. Проте, поки що нам не вдалося вирішити це питання. Ми надалі продовжуємо шукати шляхи його вирішення.

 

IMG_8713

 

– В чому полягає перепона?

 

– Немає шляхів рішення. Ми звертались до відповідних управлінь (департаменту містобудування, архітектури та культурної спадщини , в інші інстанції), проте наразі безрезультатно. В офіційній відповіді йдеться про те, що в бюджеті не передбачено кошти, мовляв можливо в наступному році вдасться. Але справа в тому, що будинок продовжує руйнуватися і до 2018-го року може не дочекати.

 

Якщо до вас звертаються люди з проблемою, яку складно вирішити, як реагують на відмову чи пояснення чому не вдається?

 

– Ми спілкуємось, розглядаємо шляхи вирішення ситуації. Якщо не вдається цілком вирішити проблему, тоді вирішимо як діяти поступово. Якщо, наприклад, немає коштів у бюджеті на цей рік, тоді очікуємо, що він буде закладений наступного.

 

Звісно, якщо у людини є проблема, то вона намагатиметься досягти її вирішення. Але потрібно розуміти, що є різні інструменти вирішення. Ми не можемо перестрибнути вище голови, потрібно використовувати ті важелі, які є, якщо це реально зробити. Ну от наприклад, до нас звернулась жінка з проханням засклити їй балкон. Це складно зробити тільки тому, що в людини просто є така особиста потреба.

 

IMG_8715

 

Зараз активно створюються ОСББ (об’єднання співвласників багатоквартирного будинку серед жителів будинків). Практика показує, що завдяки цьому є ефективне використання коштів, будинки знаходяться в кращому стані, всі зібрані кошти спрямовуються на реальні потреби (заміна труб, капітальний ремонт тощо). До того ж, завдяки ОСББ можна брати участь у різних грантових програмах від міського бюджету.

 

Ми з представниками вже існуючих ОСББ, чи представниками будинкових комітетів, які планують зробити ОСББ, проводимо в «Освіті» тренінги щодо власних ресурсів. До того ж, надаємо безкоштовну юридичну консультацію, для того, щоб громадяни знали, як правильно працювати з документами. Ми подаємо інформацією про ті чи інші програми, також запрошуємо представника банку, який кредитує ОСББ. В першу чергу банки дають кошти на утеплення, на заміну вікон, на утеплення зовнішніх стін. Це теж важливий крок. Все це відбувається за рахунок кредиту, який розподіляється між мешканцями на певний період часу. Є приклад вже здійсненої програми в одному із житлових будинків: протягом місяця мешканцям дому було нараховано більшу суму за комунальні платежі, і таким чином ОСББ змогло сплатити кредит достроково. Чому? Мешканці швидше оплатити свій кредит, аніж було вказано у договорі.

 

IMG_8704

 

– Що для вас, як для жінки, найскладніше в цій роботі?

 

– Я не можу сказати, що я професійно займаюся політикою. Для мене професіональна жінка-політик – це Оксана Сироїд, представниця «Самопомочі» в Парламенті. А щодо мене, то я ще займаюся суспільною роботою, представляю інтереси громади і допомагаю їм вирішити ті чи інші проблеми, або впливати на розвиток міста, відстоюючи ці інтереси.

 

Я є представником освітньої галузі на постійній депутатській комісії. Мене дуже цікавлять питання освіти. Я закінчила Прикарпатський університет, а саме Факультет іноземних мов, також працювала викладачем в університеті. А пізніше, разом із своєю колегою заснували освітній центр, де розробляємо неординарні програми навчання. Наприклад, уроки з іноземцями та поїздки за кордон (для покращення знання іноземної мови). Тема освіти завжди є у моєму житті.

 

– Чи переплітається ваша депутатська робота з підприємницькою? Чи є проекти, які реалізуються завдяки двом діяльностям?

 

Це чітке розмежування, немає переплетінь. Єдина тема – це освіта, освітні проекти. На базі нашої політичної організації реалізовуємо проект по навчанню базового користуванню з комп’ютерами для людей старшого віку (60 +). Навчаємо літніх людей таких речей, як користування пошуковою системою, роботою з електронними скриньками, проведенням дистанційних платежів за допомогою банківських програм, користування «Скайпом» та інше необхідне для сучасного життя.

 

IMG_8710

 

Це волонтерський проект. Ми запрошуємо всіх охочих долучитися до програми. Це двох-трьох тижневі курси. Здебільшого, старших учнів навчають юнаки та юнки. Цікаво спостерігати, коли до нас приходять набагато молодші вчителі та навчають старших людей. За ними дуже приємно спостерігати: здивування, зацікавлені погляди та вдячність. Літні люди – дуже старанні учні. Останню групу вів хлопчик, якому 15 років. Незважаючи на свій вік, він із завданням впорався. Раніше до нас приходили тільки старші студенти, але цього разу ми спробували задіяти молодших, і це гарно спрацювало. Це цінний досвід для обох сторін.

 

Взагалі, волонтерські проекти для молодих людей дуже корисні. Будучи активним, приймаючи участь у тих, чи інших заходах, молодь набуває важливих знань та навичок. Саме завдяки цьому досвіду потім простіше працевлаштуватися та усвідомлювати, чим цікаво займатися в житті. Саме тому я за волонтерські проекти, за те, щоб було модно брати участь у волонтерських проектах. Вони допомагають суспільству, місту та в першу чергу собі.

 

Як виглядає день жінки-політика?

 

Оскільки я не працюю у виконавчих органах і це не є моя професія, мій день як у звичайного підприємця. Я працюю над розвитком своєї справи. Є певна кількість часу виділена на депутатську роботу, це прийом громадян, вирішення питань та сесія. На графік впливають термінові запити від громадян, які потрібно вирішити нагально.

 

– Як ви бачите розвиток своєї політичної карєри надалі? Чи вам ближча підприємницька діяльність?

 

Наразі, я ще остаточного вибору між цими двома діяльностями не зробила. Не знаю, чи я буду професійним політиком.

 

IMG_8708

 

– Як вдається відстоювати свою позицію під час засідань?

 

Ми обговорюємо ці проекти, комунікуємо з іншими партіями. У нашій організації тільки шестеро членів, серед 42-ох. Це достатньо мало, щоб можна було приймати рішення однією фракцією. Тому доводиться домовлятися, якщо є якісь застереження, чи щось потребує додаткового погодження, то ми все обговорюємо, пояснюємо позицію, переконуємо співрозмовників у важливості того рішення, яке пропонуємо.

 

– Чи є жінки-політики, які вас надихають?

 

– Мені подобається Хілларі Клінтон. Вона дуже активна жінка. Те, що її чоловік був президентом, я вважаю, саме її заслуга. Тепер вона вирішила проявити себе як лідер політики. У неї надзвичайно багато прихильників.

 

З діючих політиків-зірок мені подобається Ангела Меркель. Жінка – патріот своє країни, розумна та виважена. Вона зробила дуже багато для своєї країни та досі дбає про те, щоб Німеччина залишилася однією з лідируючих країн Європи.

 

В Україні мені подобається Оксана Сироїд, котру я вже згадувала. Це інтелігентна та розумна жінка. Їй також не легко бути на цій позиції, але тим не менше, вона добре справляється із своєю роботою.

 

IMG_8711

 

– Як ви ставитеся до міркувань про те, чи варто жінкам бути в політиці?

 

– Питання жінки в політиці – дуже важливе. Думаю, що нам потрібно працювати над тим, щоб жінки були активнішими. У шкільні та студентські роки дівчатка досить активні (навіть більше, аніж хлопчики). Проте, з часом, коли стають старшими, побутові речі їх одомашнюють. В результаті, ми менше бачимо активних жінок, котрі відстоюють свої інтереси та впливають на законодавство.

 

Я вважаю, що нам потрібно виховувати цю лідерську позицію в суспільстві: роль жінки, роль дівчини. Вона інша, я не кажу, що вона краща за чоловічу, вона просто інша. Гадаю, вона повинна доповнювати чоловічу, в деякій мірі, агресивну та вольову активність. Посил жінки зорієнтований на ескалацію конфлікту, а не на його загострення. Жінка, як берегиня, як мати, більше думає про добробут, про вирішення питання без конфлікту. Якщо у нас буде хороше поєднання чоловіків та жінок в політиці, – зміни на краще не забаряться.

 

Сніжана САМАНЧУК

 

Фото: Олександр ЛИТВИНЕНКО

 

 

ПОДІЛИТИСЬ

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *