Школи Станіславова: де колись навчались діти?

Минають останні дні літа, і вже зовсім скоро діти знову поринуть у навчання. Тому напередодні навчального року ми вирішили розвідати, в яких навчальних закладах колись навчались учні та який вигляд мали школи, гімназії. З-поміж багатьох шкіл Станіславова ми обрали 5 найбільш відомих. Їх створювали, перейменовували, зачиняли… Але саме там, з-поміж інших, здобували освіту видатні люди.

 

Українська гімназія

Офіційно заклад іменувався «цісарсько-королівською гімназією з руською мовою викладовою». Створений був у 1905 році і вже 1 вересня того ж року до навчання приступили 135 учнів. Весь навчальний процес тривав 8 років. Першим директором гімназії став Микола Сабат, який у часи ЗУНР обіймав посаду заступника міністра освіти. З роками гімназія була перетворена на звичайну школу. Згодом, на деякий час було відновлено діяльність української гімназії, але вже після війни вона остаточно припинила своє існування.

Нині в цій споруді розмістився житловий будинок.

 


Жіноча гімназія

З 1923 року в будинку «Просвіти» розмістилась жіноча гімназія «Рідної школи». Першим директором закладу був гімназійний професор Никифор Даниш. Більшість викладацького складу становили вчителі з сусідньої української гімназії. Гімназія була приватною, тож виникали проблеми при переході до інших навчальних закладів. У 1927 році відбувся перший випуск. Омріяні атестати отримали 18 дівчат-випускниць. В їх числі була Дарина Макогон, відома як письменниця Ірина Вільде.

Тепер будівля слугує корпусом економічного факультету Прикарпатського національного університету ім. Стефаника.

 

 


Реальна школа

У травні 1874 року відбулося створення вищої реальної школи в Станиславові. З вересня того ж року почалося навчання. Проте, вчилися там лише хлопці. У викладацькому складі був Остап Левицький – поет і перекладач, член української громади. У 1920-му реальну школу переобладнали на математично-природничу гімназію.

Сьогодні – стоматологічний факультет медінституту.

 


Школа імені Міцкевича

З 1877 року тут функціонувала чоловіча школа. Вона була початковою і навчання тривало чотири роки. Навчання велося польською мовою. Директором тривалий час був педагог Гжегож Новицький. У грудні 1890-го закладу надано ім’я видатного польського поета Адама Міцкевича.

Нині – інститут післядипломної освіти педагогічних працівників.

 


Цісарсько-королівська гімназія

У 1784 році на базі екс-езуїтського колегіуму було відкрито державну гімназію із німецькою мовою викладання. Спочатку усі предмети читали тільки німецькою, а після революційних подій викладовою була українська, а надалі і польська. Серед гімназистів був Іван Вагилевич, Дмитро Вітовський та інші видатні люди. До 1905 року це була єдина гімназія у Станіславові.

Зараз – морфологічний корпус медінституту.

Текст: Христина Ткачук

Фото: Анастасія Заяц

 

ПОДІЛИТИСЬ

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *