Як неформальна освіта сприяє самопізнанню?

Навчання задля диплома – поширена мотивація студентів. Рідше зустрічається усвідомлене бажання опанувати конкретну професію та присвятити їй власне життя. Щоб диплом не став єдиним здобутком багаторічного навчання у ВНЗ, сучасна неформальна освіта пропонує зупинитись, зосередитись на саморозвитку і визначитись із власними бажаннями.

Неформальна освіта щороку набуває все більшої популярності. Сучасна усвідомлена молодь не поспішає обирати професію, а надає перевагу попередньому самопізнанню. Освітні платформи дають змогу спробувати себе в різних сферах і зрозуміти, яка професія справді приносить задоволення.

Такою можливістю скористалась 17-річна Яна Паращук. Після закінчення школи дівчина так і не визначилась із власним майбутнім, тож дала собі час на загальний розвиток та самовизначення.
Зараз дівчина навчається в Українській академії лідерства – освітній платформі для молоді віком від 16 до 20 років. Як відбувається навчання? Як іванофранківський школяр може потрапити в академію? Про це та інше ми дізнались в студентки УАЛ Яни Паращук.

Яна Паращук про Українську академію лідерства дізналась під час участі в інтелектуальних дебатах. Дівчина займається громадською та волонтерською діяльністю, бере участь в освітніх проєктах, організовує заходи, а ще обожнює працювати із дітьми. Тож освітня платформа для формування лідерських якостей її неабияк зацікавила.

Відбір учнів відбувається в чотири етапи, розповідає дівчина. Тому Яна не зволікаючи почала заповнювати анкету.

Яна: “Насамперед варто заповнити анкету із базовими запитаннями. Потім необхідно написати два есе і пройти 6-денний фітнес-тест. Я бігала, присідала, робила різноманітні фізичні вправи, і це теж був показник готовності до вступу в Українську академію лідерства. До речі, бігати потрібно було не менше трьох кілометрів на день.

Третій етап – групова дискусія. Потенційним абітурієнтам виносили тему для обговорення і ми її розвивали. На останок ми проходили індивідуальну бесіду з менторами академії. Я розповідала про свої досягнення, громадську діяльність, цілі, а вже тоді вони вирішували, хто стане їхнім студентом”.

Близько 10 місяців інтелектуального, емоційного та фізичного розвитку. Так Яна розповідає про навчання в академії. Це не університет чи коледж, де варто відвідувати лекції й можна здобути професію. Академія – перехідний етап між школою та вищим навчальним закладом. Це час для того, щоб відпочити від уроків, пізнати щось нове, здобути лідерські якості й визначитись із майбутньою професією, запевняє наша героїня.

Під час навчання ми розвиваємось в різних сферах, багато волонтеримо, пробуємо свої сили в різноманітних професіях і завдяки цьому можна зрозуміти, куди рухатись далі. Власне задля цього я і вступила в Українську академію лідерства. Я не хотіла витрачати декілька років навчання в університеті, щоб в результаті зрозуміти, що ця професія мені не приносить задоволення. Академія – це пізнання себе”, – розповідає Яна.

Навчання в УАЛ передбачає ще й закордонні поїздки. Зокрема, студенти двічі на рік відправляються в Ізраїль. Втім, через пандемію цьогоріч вони побувають у Бельгії.

Важливою ланкою навчання є також волонтерство. Так студенти усвідомлюють, що в будь-якому віці можна впливати на людей, змінювати їхнє життя на краще. Така практика проходить в школах, госпіталях чи геріатричних центрах.

Не менш цікаво студентам, за словами Яни, на зустрічах із відомими спікерами. Це бізнесмени, письменники, музиканти чи науковці.

Яна: “Ці зустрічі відкривають нам двері до пізнання чогось нового. Хтось із цих відомих людей може навіть звернути увагу на когось із нас і в майбутньому це може знадобитися. Я кажу не тільки про спікерів. В нашій академії навчаються студенти із 17 міст України. Це дуже корисні знайомства”.

Задля розвитку лідерських якостей, кожен студент під час навчання має організувати та реалізувати декілька проєктів, проявити всі свої здібності. Наприклад, Яна зараз працює над проєктом “Ластівки”, в рамках якого відбувається робота із важкохворими дітьми.

Освітні платформи – це хороша можливість для самовизначення. Вони доступні усім, хто бажає раціонально використовувати час і відповідально ставиться до власного майбутнього. Зокрема, Українська академія лідерства орієнтується на молодь віком від 16 до 20 років.

Серед різноманітних наук, які викладають в академії, можна зустріти психологію стосунків чи роботу з майбутнім. Більшість навчальних дисциплін не схожі на ті, які вивчають в школі чи університеті.

Думаю, насамперед варто вирішити, чи потрібні тобі освітні платформи. Я напередодні вступу багато спілкувалась із випускниками та студентами академії, все аналізувала. Потім набралась терпіння і розпочала цей шлях.

В нас дуже насичений графік навчання. Ми прокидаємось о 6:45 і до 22:00 ми навчаємось, спілкуємось, їздимо на волонтерські заходи тощо. Це складний графік, але він гарно загартовує”, – запевняє дівчина.

Саме навчання в академії дало Яні розуміння, що вона хоче пов’язати майбутню професію із дітьми. До того ж дівчина розповідає, що вже після трьох місяців навчання, в неї повністю змінились думки й ставлення до власного майбутнього. В дівчини сформувались чіткі установки та цілі. Якщо раніше вона мріяла про політичну діяльність, то зараз зрозуміла, що це аж ніяк не стане професією її життя.

Яна: “Я навчаюсь із людьми, з якими в майбутньому зможу створювати спільні проєкти. Мені дуже подобається, що я можу приїхати в будь-яке місто України й там точно буде людина, з якою ми навчались. В нас дуже тісні взаємними й ми будемо підтримувати зв’язок навіть після закінчення”.

Нетрадиційні підходи до навчання в УАЛ прослідковуються і в періодичних курсах в умовах дикої природи. Студенти на декілька днів позбавлені зв’язку і живуть серед природи. Це навчає витривалості, кожен вчиться застосовувати свої вміння в нестандартних умовах, а командний дух допомагає справитись із усіма викликами.

 

 

ПОДІЛИТИСЬ

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *