Юрій Новицький: Піст – це обмеження на вуха, очі і язик

Що, і кого не можна їсти у час Великого посту. Кожен християнин повинен почути ці настанови у цей час. Про свято Благовіщення, Великий піст та про рік Божого милосердя говорили із Митрофорним протоієреєм Юрієм Новицьким.
 
– Християни вважають свято Благовіщення одним з найбільших свят року. Розкажіть про вагу цього дня.
 
– Свято Благовіщення належить до одного з найбільших свят церковного року. Це свято відзначають 25 березня за старим стилем, а за новим – 7 квітня. Цього дня Богородиця дала згоду стати матір’ю нашого спасителя Ісуса Христа. Згідно церковних канонів у році є 3 свята, коли правиться велике повечеріє з витією – Різдво, Йордан і Благовіщення. Вже по цьому можна зрозуміти, що Благовіщення одне з найбільших Богородичних свят.
 
– Благовіщення припадає на період посту. Що можна, а чого ні?
 
– Благовіщення кожного року випадає на час Великого посту. Особливих дозволень щодо відміни посту немає. У давні часи, коли люди постили набагато строгіше, аніж зараз, коли весь піст не вживали м’яса, то на це свято дозволяли їсти рибу. Так пишуть стародавні приписи. Як пристосувати це до нинішніх умов я не знаю. Сьогодні не всі тримають піст взагалі. Тому не скажу, що на Благовіщення існують пільги і полегшення щодо посту. І що на Благовіщення потрібно жити не так як кожного дня посту. Єдине, що можна дозволити собі з’їсти трішки риби. Я не буду казати, що цього дня можна їсти м’яса, бо це не так.
 

 
– Як правильно святкувати Благовіщення?
 
– Прийти на службу Божу. Відвідати свій парафіяльний храм до якого ви належите. Ну і звісно, стримуватись від шкідливих звичок, від алкоголю, паління, лайки. Очистити розум від поганих думок. У час посту заборонені гучні забави, весілля та компанійські зібрання. Це, все ж таки, заборонений час.
 
– Служба у цей день є особливою?
 
– Так, ця служба – особлива. Навіть коли Благовіщення припадає на страсну п’ятницю, то правиться служба Івана Золотоустого. Навіть якщо випадає у інші святкові дні, все ж таки шана віддається святу Богородиці.
 
– Що найважливіше під час Великого посту?
 
– Всі люди зараз звикли, що піст дорівнює словосполученню «не їсти». Грубо кажучи, піст став дієтою. Це сумно. Якщо люди так вважають, то виходить, що тримати піст можна у будь-який час. Насправді піст – це обмеження у всьому: у їжі, у розмовах, товариствах, заходах, обмеження на вуха, очі і язик. Людина має зробити собі духовну пустелю, побути наодинці. Ісус для такого усамітнення подався у пустелю.
 

– Існують думки, що на свято Благовіщення можна випрошувати у Бога слави, а також, що у цей день люди відпускають птахів на волю, що символізує звільнення від гріха і смерті. Чи так це?
 
– Такі думки могли мати місце у древні часи. Це вже історія. Сьогодні таке навряд чи практикують. Церква нічого такого не доносить християнам. Раніше багато обрядів переплітались із церковними святами. У Святому Письмі про таке не йдеться.
 
– Зараз триває Ювілейний рік Божого милосердя, що його проголосив Папа Франциск. Розкажіть про Двері милосердя у Івано-Франківську.
 
– У цей святий рік віддаймо себе і весь світ під Покров Богородиці – Матері Милосердя. Християни мають можливість очиститись цього року. Двері милосердя – це покрокові етапи до очищення душі. Ключовим етапом якого є створення милосердної, доброї та корисної справи. Тоді людина досягне бажаного. Це не так легко, але Бог за це нагороджує. Кожен має можливість ввійти через двері Божого милосердя, щоб досягти цього милосердя і ним ділитися з іншими, та залишити своє багатство бідним і потребуючим. Ми повинні у духовний спосіб пройти у двері, щоб потрапити до міста Божого царства.
 
Адміністратор парафії Катедрального собору Святого Воскресіння Протопесвітер Ценрального протопресвітеріату Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ
Народився 1 вересня 1961, с. Котів Бережанського району, Тернопільської області. Закінчив восьмирічну школу в с.Котів у 1976році, середню освіту здобув у школі-інтернаті м. Бережани. У1978-1983 роках навчався в Івано-Франківському педагогічному інституті ім. В.Стефаника на фізикоматематичному факультеті. Після військової служби працював вчителем фізики і математики в середній школі при виховній трудовій колонії в м. Бережани.
 
У 1990 вступив до Івано-Франківської духовної семінарії УГКЦ. Ієрейські свячення отримав 24 жовтня 1993 з рук єпископа Михаїла Колтуна. Був призначений співробітником Катедрального Собору св,Воскресіння, капеланом слідчого ізозятора УМВС. У 2005 єпископом Володимиром Війтишиним призначений настоятелем Катедрального Собору св. Воскресіння, нагороджений митрою. о. Юрій Новицький – меценат, великий поціновувач сакрального мистецтва. Завдяки його сприянню побачила світ низка книг духовно культурного і мистецького змісту, збережено і реставровано сотні творів іконопису і дерево різьби. Співорганізатор виставки старовинних плащаниць і ручних дерев’яних хрестів в Івано-Франківському краєзнавчому музеї у 2010році.
 
Сніжана САМАНЧУК

ПОДІЛИТИСЬ

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *