Здорова засмага: поради лікаря щодо безпечного літнього відпочинку

Засмага – це не тільки красиво, а й небезпечно. Втім, як проводити час на річці чи під прямим сонцем, щоб це не шкодило здоров’ю? Про літній догляд за шкірою, шкоду і користь засмаги, сонцезахисні креми та сонячні опіки нам розповіла лікар дерматолог-косметолог Тетяна Федоришин. 

– Чим може бути небезпечна літня засмага?

– Насамперед засмага небезпечна появою опіків з подальшою появою пігментації. Також вона в рази збільшує ймовірність появи меланоми – раку шкіри.

Медики стверджують, що засмага – це передусім захисна реакція організму на ультрафіолетове випромінювання. Забарвлення шкіри безпечне, але воно зазвичай проходить через стадію сонячних опіків, а це вже небезпечно.

– Як варто готувати шкіру до перебування під сонцем?

– Якщо ви все ж вирішили засмагати, то варто це робити поступово. Також обирайте правильний час – зранку до 11 години та після 16. Час першого перебування на сонці не має перевищувати 15 хвилин. Обов’язково потрібно пити багато води. Я рекомендую використовувати бронзатори з SPF30-50. З ними засмага буде безпечнішою і триматиметься довше.

Сонце в обідній час не подарує красиву засмагу, а тільки опіки. Тому в цей час варто сховатись в тінь або відкласти перебування під прямим сонцем. Вживання води дозволить уникнути зневоднення організму і загалом вплине на ваше самопочуття. Також лікарі рекомендують відмовитись від сну, читання чи переглядання фільму під час перебування під прямими сонячними променями. Це все може забрати на певний час вашу увагу і так ви отримаєте піки. Ще необхідно змінювати позу тіла кожні 10 хвилин.

– Чи варто використовувати сонцезахисні креми?

– Сонцезахисні креми – це «екрани», які захищають нашу шкіру від фотостаріння. При виборі SPF засобу потрібно обов’язково звернути увагу на склад. Оксид цинку та діоксин титану – це показники хорошого сонцезахисного засобу. Перебуваючи на сонці, кожні 2-3 години варто поновлювати крем. Також засоби SPF необхідно обирати за типом шкіри. До речі, для дітей є спеціальна дитяча гіпоалергенна лінійка. Я рекомендую надати перевагу аптечним засобам або професійній косметиці.

Для того, щоб крем справді захистив, варто щільного його наносити. За 20 хвилин до виходу варто вперше нанести крем. Кожні 2-3 години або після купання потрібно наносити мінімум 35 мл засобу. Ще косметологи рекомендують використовувати скраби, щоб очистити шкіру перед засмагаю.

– З якою періодичністю варто зволожувати шкіру під дією сонця?

– Так, шкіра під час загоряння потребує більшого зволоження. Щоразу потрібно наносити зволожуючі засоби – спреї, емульсійні креми, емульсії чи молочко. Шкіра потребує саме зволоження, а не живлення!

– Чи відрізняється догляд за світлою шкірою?

– Власникам світлої шкіри потрібно бути вкрай обережними, бо саме вони в групі ризику всіх ускладнень від впливу ультрафіолету. Їхнє перебування під сонцем має бути мінімальне і з максимальним захистом SPF. До речі, варто пам’ятати, що окуляри, капелюхи, одяг білого кольору із натуральних тканин – теж засоби захисту.

Лікарі стверджують, що прояв засмаги теж закладено на генетичному рівні. Світлошкірі люди ніколи не зможуть похизуватись темною засмагою, а тільки спровокують опіки.

– Яка засмага безпечніша: сонячна чи штучна?

– Якщо обирати між сонцем і солярієм, то я надаю перевагу все ж природному загару. Лампи солярію випромінюють тільки промені типу А, які глибше проникають в шкіру і більш небезпечні. Сонце здебільшого випромінює промені типу В, а тільки під їхнім впливом виробляється вітамін Д. Близько 10 хвилин перебування в солярію рівноцінне двогодинному перебуванню під сонцем.

– Скільки часу в день косметологи рекомендують перебувати під прямим сонцем?

– Час перебування передусім залежить від типу шкіри. Здебільшого це від 5 до 15 хвилин і поступово збільшуючи до 30.

– Як боротись із сонячними опіками?

– Самостійно можна боротись тільки з опіками 1 ступеня. Насамперед варто прийняти прохолодний душ або застосувати компреси із холодною водою. Опіки цього типу проявляються як почервоніння шкіри. Далі місце опіку необхідно обробити гелем з алоє або нанести пантенол спрей. Щоб зменшити біль можна прийняти знеболювальну таблетку. Ще необхідно обмежити перебування на сонці в найближчі три дні. Вже при опіках 2 чи 3 ступені варто звернутись до лікаря.

– Яка температура повітря оптимальна для здорової засмаги?

– Оптимальна температура повітря – до 25 градусів.

– Чи правда, що не варто засмагати із повним шлунком?

– З повним шлунком завжди хочеться поспати, тож не рекомендується одразу після прийому їжі йти на пляж, щоб не заснути під гарячим сонцем. Снідати чи ні перед виходом на річку – це справа кожного, але про воду не варто забувати. Її потрібно випивати більше, аніж зазвичай.

Існує перелік продуктів, які допомагають шкірі боротись з ультра фіолетовими пошкодженнями. Зокрема йдеться про рибу, чорний шоколад, зелений чай, капусту та зелень.

– Який має бути догляд за шкірою вже після засмаги?

– Після впливу соня має бути максимальне зволоження, бо шкіра відчула певний стрес, тож має бути ресурс для відновлення. Харчування теж відіграє вагоме значення. Варто вживати багато фруктів, овочів, а ще риба допоможе швидкому відновленню.

– Які міфи щодо засмаги Вам доводиться найчастіше спростовувати?

– Найчастіший міф – вітамін Д виробляється тільки під сонцем. Це помилкове твердження, бо ми його отримуємо разом із харчовими продуктами – риба, вершкове масло, яйця (а саме жовток), гриби та апельсини.

 

Христина Ткачук

ПОДІЛИТИСЬ

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *