Недостатньо здорові: як постковідний синдром проявляється в психічних порушеннях

COVID-19 – інфекційна хвороба, яка перевернула життя сучасних людей. Захворіти та одужати – це не вся історія, бо після 2-3 тижнів лікування може настати постковідний синдром. Реакція організму на вірус може проявлятись в нестабільній температурі тіла, стомлюваності, головних болях та психічних розладах. Саме останні симптоми залишаються часто поза увагою, бо чомусь психологічні проблеми ми звикли приховувати, аніж долати.
Усі симптоми, що виникають після гострої фази коронавірусної хвороби, західні медики назвали постковідним синдромом. Він вражає понад 30% перехворівших людей.
Про те, як COVID-19 впливає на психіку людини нам розповіла лікар-психіатр Ірина Гладка.

– Що таке постковідний синдром?

У більшості пацієнтів активна фаза коронавірусного захворювання триває до 14 днів. Важча форма хвороби, яка потребує госпіталізації та інтенсивної терапії може тривати до 3-6 тижнів. Після перенесеної хвороби пацієнт може стикнутись із постковідним синдромом. Це симптоми, які продовжують турбувати людину. Серед таких наслідків найпоширенішими є психічні розлади.

Лікарі впевнені, що через пандемію рівень тривоги і страху в людей підвищений, і часто як гостра фаза коронавірусу, так і постковідний синдром супроводжуються порушеннями психічного здоровʼя, а це спричиняє панічні атаки, депресію і поганий настрій.

– Чому виникає постковідний синдром?

Розлади виникають внаслідок інтоксикації через ураження вірусом. COVID-19 викликає нестачу кисню в крові, тому це теж є причиною постковідних симптомів. Ці явища впливають на роботу мозку і на нейрофізіологічному рівні викликають різні розлади.

– Які саме розлади супроводжують цей синдром?

До 4 тижнів від початку хвороби – гострий період. Тут можуть проявлятись ознаки потьмарення свідомості – деліріозоподібні стани. Ці стани супроводжуються психомоторним збудженням, порушенням орієнтації в просторі та власній особі. В людини виникає безсоння та подекуди зорові галюцинації. До речі, такі симптоми найчастіше виникають у кисневозалежних пацієнтів і тих, хто перебуває в реанімаційних відділеннях.

– Які симптоми можуть виникнути після перенесеного захворювання?

Це перш за все тривожні й депресивні розлади. В такому стані людина відчуває погіршення фізичного стану при відсутності об’єктивного підтвердження. У таких пацієнтів спостерігаються панічні розлади, розлади адаптації, нав’язливі переживання, страх, тривога.
Також посттравматичний стресовий розлад – це постійне згадування пацієнтом травматичного досвіду і повернення до важких моментів хвороби.

– Які розлади розповсюджені найбільше?

Найбільше все ж розповсюджені депресивні й тривожні розлади.
Також у 80% пацієнтів присутні астенія, апатія, зниження концентрації уваги та пам’яті, розлади сну. Часто пацієнти скаржаться на сповільнення мислення та порушення розумової працездатності.

– Хто з більшою ймовірністю може відчути постковідний синдром?

Важкість проявів психічних розладів залежить в першу чергу від типу особистості та рис її характеру. Велике значення має стресостійкість людини, яка хворіє захворіла. Я, як лікарка, можу сказати, що кожна людина має схильність до певних психічних захворювань. Будь-який стресовий чинник може стати початком важкому психічному захворюванню.

Медики стверджують, що вік теж впливає на прояв постковідного синдрому. Чим старша людина, тим більше у неї проблем із здоров’ям і більшого стресу завдають хвороби.

-Що б ви порадили людям, які перехворіли на коронавірусну хворобу чи відчувають постковідний синдром?

Важливо не соромитись та звертатись за допомогою до спеціалістів, зокрема, психіатрів, психологів, психотерапевтів. Спеціаліст визначить метод лікування. Здебільшого лікарі використовують комбіновані методики із залученням психотерапії, а при потребі призначають медикаментозне втручання.

Західні медики вважають, що постковідний синдром може бути небезпечнішим, ніж ми думаємо. Втім, не варто концентрувати увагу тільки на пандемії, бо наші думки та емоційний стан впливають на наше самопочуття. А в разі постковідних симптомів, звертайтесь до спеціалістів, щоб зберегти своє здоров’я.

 

Христина Ткачук

ПОДІЛИТИСЬ

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *