Сертифікація вчителів: час оцінювати проєкт. Галина Микитюк, Оксана Серман (ВІДЕО)

Галина Микитюк, начальник управління Державної служби якості освіти в Івано-Франківській області, Оксана Серман, сертифікований вчитель у 2021, вчитель вищої кваліфікаційної категорії, «учитель-методист» Калуського ліцею №3
СЕРТИФІКАЦІЯ ВЧИТЕЛІВ: ЧАС ОЦІНЮВАТИ ПРОЄКТ
ПРО РЕЗУЛЬТАТИ СЕРТИФІКАЦІЇ
ПЕДАГОГІЧНИХ ПРАЦІВНИКІВ У 2021 РОЦІ
Метою сертифікації є виявлення та заохочення педагогічних працівників з високим рівнем педагогічної майстерності, які володіють методиками компетентнісного навчання і новими освітніми технологіями та сприяють їх поширенню.
Відповідно до ст. 49 ЗУ «Про повну загальну середню освіту» сертифікація передбачає:
– експертне оцінювання професійних компетентностей учасників сертифікації шляхом вивчення практичного досвіду їхньої роботи;
– самооцінювання учасником сертифікації власної педагогічної майстерності;
– оцінювання фахових знань та умінь учасників сертифікації шляхом їх незалежного тестування.
У 2021 році реєстрація для участі у сертифікації тривала з 18 по 31 січня. Протягом цього часу 2000 вчителів сформували реєстраційну картку-заяву, що дорівнює граничній кількості вчителів, які можуть взяти участь у сертифікації у 2021 році.
Для ефективного здійснення вивчення практичного досвіду роботи учасників сертифікації у 2021 році Службою було відібрано та підготовлено 1352 експерти (в Івано-Франківській області – 50).
Таким чином у 2021 році успішно пройшли сертифікацію 1025 вчителів початкових класів.
За цей час Івано-Франківська область отримала 89 сертифікованих вчителів початкової школи: 2019 рік – 25 педагогів, 2020 рік – 39, 2021рік – 25. З них у 2021 році – 16 вчителів вищої кваліфікаційної категорії, 3 – І кваліфікаційної категорії, 6 – ІІ кваліфікаційної категорії, 3 педагогів – зі званням «вчитель-методист», 8 – «старший вчитель». Найбільше сертифікованих педагогів в Івано-Франківському районі – 36, Коломийському районі – 24, Калуському районі – 16, Надвірнянському та Косівському районах – по 6, Верховинському районі – 1.
ЧИ ВДАЛОСЯ ЗРЕАЛІЗУВАТИ МЕТУ СЕРТИФІКАЦІЇ?
За підсумками трьох років проведення сертифікації маємо 2632 сертифікованих вчителів початкових класів. Вважаю, що нам вдалося досягти головної мети, яку Міністерство освіти і науки, Державна служба якості освіти, Український центр оцінювання якості освіти ставили перед собою на початку втілення проєкту: дати учительству відкритий професійний і чесний метод не просто пошуку та виявлення освітян з високим рівнем педагогічної майстерності, а спосіб розкрити їхній творчий потенціал, підтримати на державному рівні найбільш талановитих і вмотивованих.
Багато запитань звучало на початку проєкту, були застереження і сумніви. А сьогодні ми отримуємо на адресу Служби численні позитивні відгуки від учасників сертифікації.
ПЕРЕВАГИ Й МОТИВАЦІЯ
Найбільша перевага – самовдосконалення, переосмислення власної педагогічної майстерності й відкриття себе самого як професіонала, вважає Іван Юрійчук: “Це додає вчителям впевненості в собі, про що свідчить, зокрема, і те, що суттєва частка вчителів, які успішно пройшли сертифікацію, беруть потім участь у конкурсах на посаду директорів шкіл. І виграють! А це доволі нетипово для вчителів початкової школи”. Оскільки вчителі успішно пройшли сертифікацію, це означає, що вони володіють відповідними методиками, мають необхідний багаж професійних компенентностей, якими можуть ділитися з іншими вчителями. – Тому ми залучаємо їх як експертів для наступних сертифікацій, а також до інституційного аудиту”.
Сертифікація гуртує педагогічні спільноти, які починають об’єднуватися за інтересами. Нам потрібно формувати культуру ділитися досвідом в українських школах. Не “для параду” відкриті уроки, а коли люди сідають разом, і вчитель, який пройшов сертифікацію, розповідає те нове, чого можуть не знати його колеги. Вчителі, які подавалися на сертифікацію, щороку створювали спільну фейсбук або вайбер-групу, де обмінюються інформацією та досвідом. Наявні методичні об’єднання, які завжди були в школах, давно себе вичерпали.
Із запровадженням сертифікації вчителі отримали можливість ділитися своїми наробками, перевіряти їх «на сприйнятті колег», рости в кваліфікації та професії. І врешті – більше заробляти. Адже успішно здоланий марафон компетентнісного оцінювання – і плюс 20% надбавки до зарплати.
ЩО ДАЛІ?
ПІЛОТНИЙ ПРОЄКТ ВІДБУВСЯ.

ПОДІЛИТИСЬ

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *