ФОТО

Необмежені можливості або чи пристосоване місто для людей на інвалідних візках (ФОТО)

Необмежені можливості або чи пристосоване місто для людей на інвалідних візках (ФОТО)

Часто людей з інвалідністю зображають як “не таких”. І не в плані того, що вони пересуваютсья на візку. Ще півстоліття тому людину з інвалідністю найчастіше сприймали як “хвору” та вічного “пацієнта” лікарень, безпорадного й залежного від інших. Чомусь така людина в очах інших викликає або жалість або відразу. Та відтоді як організації людей з інвалідністю почали масово з’являтися в усьому світі й голосно заявляти про свої права й те, що люди з інвалідністю є частиною суспільства, розуміння інвалідності змінилося. Сьогодні в основі соціальної моделі інвалідності лежить не фізіологія особи, а бар’єрна природа суспільства.


 

Простіше кажучи, “інвалідами” людину роблять бар’єри — стереотипи й судження щодо людей з інвалідністю, інституційні бар’єри, пов’язані з законами та політикою, економічні бар’єри, а також бар’єри навколишнього середовища, такі як фізична недоступність. Бар’єри породжують дискримінацію, виключають із суспільного життя та ставлять осіб з інвалідністю у становище, що принижує їхню гідність.
 
Саме про бар’єр фізичної доступності й ітиме мова.
 

Ми вирішили перевірити, чи може людина на інвалідному візку відчувати себе на 100% конфортно. Наприклад, прогулятись містом, зробити покупки в магазині, відпочити в кафе чи просто провести час за переглядом фільму в кінотеатрі. У цьому нам згодився домопогти 37-річний прикарпатець Роман Гулик.
 

IMG_4591
 

Про такі будівлі, як лікарня, ЦНАП, облдержадміністрація, казначейство та інші урядові структури мова не йтиме. Біля таких споруд вже більше року облаштовано пандуси.
 

IMG_4620
IMG_4621
 

Аптеки теж не пасуть задніх, щоправда є цікаві винятки.
 

IMG_4624
Унікальність наступного пандусу в тому, що формально він є, але фізична доступність бажає кращого. Кут підйому там такий, що не те що візок, а пересічній людині вийти по ньому досить проблематично.
 

IMG_4615
IMG_4616
 

Доречі, випадки установленого пандуса класу “для галочки” не поодинокі.
 

IMG_4622
IMG_4623


Ми припаркували авто прямісінько в центрі міста. І тут перша проблема – паркувальні місця з позначкою “для інвалідів” зайняті звичайними авто.
 

IMG_4565
 

Ідем далі. Тобто їдем.
 

І тут перший позитивний момент – на більшості тротуарів облаштовані спеціальні з’їзди.
 

IMG_4523
IMG_4524
IMG_4525
IMG_4530
IMG_4531

IMG_4586
IMG_4588
IMG_4613
IMG_4619
 

Щоправда такі заїзди не скрізь. Здавалось би, скошений бордюр можна вважати за заїзд, але не все так просто. Роман пояснює, що такі заїзди незручні для візочників, оскільки кут нахилу і висота потребують від людини значних сил.
 

“Є різні групи інвалдності. Підйом на такий бордюю створює додаткове навантаження на хребет, яке не кожному під силу”, – каже Роман.
 

Такаж ми помітили, що в деяких місцях заїзд на тротуар є, а з’їзду – нема. Доводиться “йти на розворот”.
 

IMG_4546
IMG_4547
IMG_4548
IMG_4542
IMG_4544


Інша проблема – ями. Бували випадки, коли заїзд виходив прямісінько на них. Скажімо, для дитячої коляски особливих проблем це не складає. А от для інвалідного візка це проблема, оскільки передні колеса невеликого діамерту, то тут дуже легко перевернутись.
 

IMG_4549
IMG_4550
IMG_4553
IMG_4555
 

Ще одна річ, на яку майже ніхто не звертав уваги, – ринви для стікання води. Їх діаметр майже такий, як передні колеса візка.
 

IMG_4583
IMG_4609
 

Роман каже, в європі такі водостоки закриті спеціальною сіткою, що дозволяє без проблем проїхати людині на візку.
 


 

Відвідувати заклади відпочинку без грошей, погодьтесь, проблематично. Тому ідем за готівкою.
Біля оного з відділень банків натикаємось на сходи. Пандус відсутній, але є кнопка виклику… Ну як є – наліпка “Виклик працівника банку” є, а сама кнопка – відсутня. Певно вандали поцупили.
 

IMG_4526
IMG_4528
 

Підходимо до іншого банку. Тут одразу декілька банкоматів. Ані сходів, ані інших перешкод для візка не виявлено, але турбує висота, на якій розміщений банкомат. Щоправда є і позитивний момент – наявність пандуса для заїзду у відділення та працююча кнопка виклику.
 

IMG_4594
IMG_4596
IMG_4597
IMG_4600


Готівку ми зняли і подались до кінотеатру. Біля центрального входу нас чекав сюрприз у вигляді сходинок, але пересічні люди повідомили, що потрапити до кінозали можна з бокового входу.
 

IMG_4561
IMG_4562
IMG_4567
IMG_4568
IMG_4572
IMG_4573
IMG_4574
 

“В іншому кінотеатрі теж є сходи. Але я під’їджав до бокових дверей, натискав кнопку виклику і мені допомагали заїхати. Не виникало жодних проблем з переглядом фільму у кінотеатрі”, – каже Роман.
 


 

Стосовно відвідування кафе чи ресторану, то тут теж є певні труднощі – не всі заклади мають спеціальний заїзд. Звичайно ми не розглядаємо випадки, коли пандус нереально встановити виходячи чисто з технічних чи архітектурних особливостей.
 

IMG_4606
IMG_4607
 

“Хочу відмітити, що даний заклад перед відкриттям, радився з нами, візочниками, як краще та правильно облаштувати пандус. Це мене приємно здивувало”, – Роман.
 

IMG_4535
IMG_4536
IMG_4538
IMG_4539
 

P.S: Даний експеримент створено для привернення уваги до проблем людей на інвалідних візках. Ми ні в якому разі не намагались критикувати чи рекламувати кого-небудь.
 

Фото: Олександр Литвиненко.

 
 

Схожі записи

Залишити відповідь

МИ В СОЦМЕРЕЖАХ

КОНТАКТИ

м. Івано-Франківськ
вул.Галицька,22

Приймальня: тел.: (0342) 77-61-28
Email: [email protected]