Як добувати березовий сік (ФОТО)

Прекрасним лікарським і профілактичним засобом є березовий сік, який видобувають ранньою весною. Ще в стародавні часи березовий сік використовувався не тільки як напій, що чудово утамовує спрагу, але і в якості повноцінного лікарського настою. Приймали його в основному від сухот і для лікування виразок гомілки. І зараз застосовують березовий сік, цілющі властивості якого роблять його корисним і живильним продуктом.


 
Вченими виявлено величезну кількість корисних цілющих властивостей у цьому напої. Але з чим же це пов’язано? Завдяки великому вмісту в березовому соці мікроелементів, вітамінів, органічних кислот і дубильних речовин, він може чинити на організм сечогінну, тонізуючу і глистогінну дію. Оскільки березовий сік містить велику кількість фруктового цукру, він також має загальнозміцнювальну властивасті, сприяє виведенню з організму щавлевої кислоти.
 
IMG_2877 
IMG_2881 
IMG_2885 
IMG_2889 

У березовому соці містяться не тільки фруктові цукри, але калій, залізо, кальцій, магній, різні дубильні речовини. Так само березовий сік має і косметичну дію, а саме сприяє очищенню шкіри і зміцненню волосся. Ну і ще одна не менш важлива цілюща дія – це протипухлинна активність у поєднанні з антиоксидантним ефектом. Загалом, всі препарати, виготовлені на основі берези, мають такий антиоксидантний ефект, але тільки березовий сік незвичайно смачний і приємний у використанні.
 
Цілющі властивості березового соку допомагають навіть при венерологічних захворюваннях. Вміщені мікроелементи і вітаміни в березовому соці ефективно лікують людину при цинзі та всіх видах захворювань пов’язаних з високою температурою організму.
 
IMG_2893 
IMG_2934 


ЯК ПРАВИЛЬНО ДОБУВАТИ БЕРЕЗОВИЙ СІК

 
Що б упевнитися, що сік готовий до збору, необхідно пройти по лісі і зробити отвір шилом в стовбурі берези. Якщо на місці отвору видніються краплі соку – він готовий до збору.
 
Сік потрібно добувати зі старих дерев. Найкраще – у старому лісі серед берез понад 30 років, діаметр стовбура яких перевищує 30 см, при цьому чим старіше дерево – тим краще і для збирання соку, і для самої берези.
 
IMG_2902 
IMG_2903 
IMG_2904 
IMG_2905 

Отвір для збирання соку краще робити на висоті близько 1,5 метри від землі, оскільки там найсмачніший сік. Крім того, його потрібно робити з північного боку дерева, де зазвичай збирається найбільше березового соку.
 
IMG_2908 
IMG_2912 
IMG_2914 
IMG_2915 
У зроблений отвір необхідно вставити трубочку, по якій сік стікатиме у заготовлений посуд. Збирати свіжий березовий сік потрібно в скляну банку з широким горлом або у відро, зробивши акуратний круглий отвір у березі свердлом або ножем, напрямком знизу вгору, так щоб березовий сік вільно стікав униз. У жодному разі не можна користуватися сокирою. Глибина отвору може бути 2-3 сантиметри, залежно від товщини кори.
 
IMG_2916 
IMG_2918 
IMG_2920 
IMG_2923 
IMG_2937 
IMG_2926 
IMG_2928 
IMG_2929 

Коли закінчите збір соку, зніміть носик та закрийте отвір спеціальним корком, аби рідина більше не витікала. Щоб рана на дереві швидше загоїлася, змастіть її садовим варом.
 
IMG_2944 
IMG_2945 
IMG_2947 
IMG_2951 
IMG_2953 
IMG_2955 

Березовий сезон триває з кінця березня до початку квітня. Здорова доросла береза може “давати” до 10 літрів соку на добу.
 
IMG_2958 
IMG_2956 


ЯК НЕ ЗАШКОДИТИ ДЕРЕВУ

 

  • Береза не повинна бути надто молодою (найкраще від 10 років);
  • Робіть маленькі дірочки для витікання соку, причому не сокирою, а спеціальними інструментами.
  • Не робіть у березі забагато отворів;
  • Не цідіть весь сік до останнього: після збору закрийте дірку корком відповідного розміру та замажте садовим варом.

ЩО ЗРОБИТИ З БЕРЕЗОВИМ СОКОМ

 

  1. Пити свіжим. Найкорисніше пити свіжий березовий сік, який не втратив свої властивості під час термічної обробки. Зберігати його можна у холодильнику не більше двох-трьох тижнів.
  2. Консервувати. Можна закривати у банки, так само, як компот з цукром, лимонною кислотою та (або) шипшиною. Втім, навіть найменша термічна обробка позбавляє напій природної поживності.
  3.  Заморожувати. Березовий сік як лід чудово зберігає свої властивості. Просто налийте свіжий сік у тару, закрийте кришкою та поставте у морозильну камеру. За необхідності діставайте та розморожуйте.
  4.  Квас, який роблять з березового соку, і на смак, і за харчовою цінністю відрізняється від звичайного. На 10 літрів свіжого березового соку додають близько 200 грамів житніх сухарів, по 150 грамів цукру та сушених фруктів (яблук, груш, родзинок тощо). Через декілька днів квас вже можна пити.
  5. Косметика. У сезон березового соку корисно ним вмиватися, також можна заморозити сік у спеціальних формочках та  протирати обличчя щоранку майже весь рік. Також на основі можна робити вітамінні маски для обличчя та волосся. До прикладу, для обличчя змішайте 200 г обліпихи, 50 г пшеничних паростків і 2 ст. л. березового соку.

 
 
Фото: Олександр Литвиненко
 
 

ПОДІЛИТИСЬ

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *