Денис Мандзюк: “Книга “Копаний м’яч” складається з шести розділів, які можна розписати на цілий том”

Журналіст, блогер, фотограф, стендап-комік  Денис Мандзюк у книзі “Копаний м’яч” вперше спробував дослідити історію українського футболу початку ХХ ст.  Про колоритне спортивне життя галичан у 1909–1944,  футбольні інтриги та оригінальну спортивну термінологію читайте у розмові з автором книги на сайті vezha.org. 
 
Розкажіть про книгу «Копаний м’яч». З чого розпочалась історія її написання?
 
Книга присвячена українському футболу на Галичині в 1909-1944 рр. Її написання розпочалось з того, що я випадково натрапив у бібліотеці  на видання «Змах» із підзаголовком «Український спортовий часопис»,  вона виходила в 1937-39 рр. Газета була велика та цікава, у ній вміщені репортажі, різні інтерв’ю, матеріали про команди, розповіді про гравців. Виявилось, Галичина жила тоді активним спортивним життям, зокрема – футбольним. Тоді й мені захотілось розповісти більше про це людям.
 
kopanuj_macj_rew
 
Звітки футбол прийшов у Галичину? Як організовувались команди та ігри? Де відбулася перша гра?
 
На початку ХХ століття Галичину населяли три народи: українці, поляки та євреї. Кожен з цих народів розвивав футбол по-своєму (це зумовлено відмінностями в мові, культурі та релігії). Відповідно, якщо поляки почали культивувати футбол ще в 1890-х роках, то українці дещо пізніше – на початку ХХ ст. Спочатку це були спонтанні організації матчів. У 1903 році у Львові оселяється Іван Бобер, який викладав у місцевій академічній гімназії німецьку мову та факультативний предмет – гімнастику. Іван Бобер навчався за кордоном, там він відвідував тренування, бачив справжні футбольні матчі, знав як проводиться чемпіонати та почав їх організовувати на Галичині. Саме завдяки йому зявився футбол та такий термін як “копаний м’яч” (термін “футбол” з’явився аж у 1944 році) .
 
Тодішня гра відрізнялась від класичної гри у футбол (правилами гри, кількістю учасників) ?
 
Ні, це вже тоді був класичний англійський футбол. Звичайно, з того часу змінилися деякі правила, відбулися певні нововведення.
 
На якому рівні грали місцеві команди? Які команди та гравці були найсильнішими?
 
В міжвоєнні роки, коли Галичина належала до Польщі, вся футбольна структура підпорядковувалась Польському футбольному союзу, який проводив Чемпіонат Польщі. У регіонах відповідно провидились регіональні ліги. Найсильнішою командою була команда «Україна-Львів», котра три роки поспіль посідала 2 місце в львівській окрузі, а переможець вже змагався у вседержавній лізі. В Станіславському класі А (це була найвища ліга) грала станіславська команда “Пролом”. Крім того,  українці проводили власні змагання. Організація Український Спортивний Союз, не бажаючи мати справу з поляками, проводила власні першості.  Але в 1937 році польська влада заборонила діяльність Українського Спортивного Союзу, і більшість клубів розпалося.
 

 
 
 
Як галичани ставилися до футболу? Ігри вже тоді збирали стадіони?
 
Польські команди перший матч провели у 1894 році у Львові, українські команди регулярні зустрічі почали проводити з 1909 року. На початках у публіки не було особливого інтересу до футболу, трибуни були порожні. З часом все змінилося. У пресі з’явились записи про те, що на футбольних іграх публіка влаштовує бійки, скандали. У Львові до кінця 30-х рр. зустріч збирала 5-6 тис. глядачів, у Станіславі – менше.
 
У книжці укладений невеликий термінологічний словник. Чому виникла потреба його укладання?
 
Більшість сучасної спортивної термінології в українську мову транзитом прийшли з російської. Слова, які побутували в той період, прийшли із Західної Європи, зараз вже не вживаються. На команду казали “дружина”, футбол називався “копаним м’ячем”, чемпіонати – “мистецтвом”, переможці – “мисцями”, кутовий – “наріжняк”, пинальті – “карний”. Сучасному читачу ці слова мало зрозумілі, тому я й уклав невеликий словничок.
 
Книга охоплює хронологічні межі 1909-1944 рр. Чи є у планах розповісти як у  подальшому розвивався футбол ?
 
Пізніший період вже не такий цікавий та унікальний. В мене є більше бажання копати в глиб та шукати більше інформації по періоді, який я вже досліджував. Книга “Копаний м’яч. Коротка iсторiя украïнського футболу в Галичинi 1909–1944” складається з шести розділів, які можна розписати на цілий том.
 
Презентація  книги “Копаний м’яч. Коротка iсторiя украïнського футболу в Галичинi 1909–1944” за участі  Дениса Мандзюка відбудеться у суботу, 25 лютого, у ресторані “Urban Space 100” . Модерує – Тарас Зень
 
Віра ДОБЖИНЕЦЬКА
 

ПОДІЛИТИСЬ

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *