Аліна Букіна: «Вивіска – обличчя підприємця»

Те, як виглядає наше місто, які асоціації викликає у гостей та наскільки у ньому комфортно перебувати, – зокрема залежить від його візуального сприйняття. Часто в очі «кидається» те, що історичні фасади середмістя та пам’ятки архітектури приховані за яскравими та недоречними елементами реклами і декору. Фасади історичних будівель потребують ошатності та бережного ставлення. «Крикучі» вивіски, яскраві кольори, відсутність креативності у дизайні й тексті, великі розміри афіш, а ще – подерті рекламні листівки. Все це можна помітити чи не у кожній частині Івано-Франківська.

Презентувати своє місто, свій заклад чи магазин – це презентувати себе, своє обличчя. Саме про риси такого лиця поговорили із координатором програми «Вивіски» платформи «Тепле місто» – Аліною Букіною. Завдання програми — формування правильного сприйняття вивіски, як елементу фасаду та розробка власних візуальних пропозицій відповідно до запитів організацій. Аліна Букіна розповіла, як програма реалізовується на практиці, вказала на найпоширеніші помилки, які роблять підприємці при розміщенні вивіски, а також чому в нашому місті не швидкими кроками відбуваються естетичні зміни фасадів будинків. Проте, наголошує Аліна: «Це все процес».

– З чого почався проект?

 Я координую програму із весни цього року. Раніше протягом трьох років проектом займався мій попередник – Василь Гошовський. Тобто програма існує більше трьох років, і вона з’явилась в той момент, коли створили візуальний стиль, розпочалась діяльність «Теплого Міста». Для нас, як для організації, дуже важливе обличчя Франківська, його естетика та ідентичність. Важливо зберегти цей дух та історичність, щоб франківці та гості міста почували себе комфортно й затишно. Це і є нашою метою. Один із наших принципів – це безкомпромісна якість. Саме тому ми докладаємо багато зусиль, щоб якісно спроектувати та подати макет кожної вивіски. Завдання програми «Вивіски» макетувати вивіски, робити дизайн та проводити освітньо-промоційну роботу у цій сфері, адже для успіху дуже важливо мати розуміюче середовище. Якщо вивіска створена не нами, але вона зроблена за всіма правилами, яких ми дотримуємось – це нас неймовірно тішить.

«Один з наших принципів – це безкомпромісна якість»

– Як реалізується проект в комунікаційному плані? Підприємці до вас звертаються за дизайнерською допомогою, чи ви пропонуєте свої послуги самостійно?

На початку існування програми були пропозиції від нас, їх підтримували зацікавлені та лояльні підприємці. Вже зараз люди звертаються до нас самі. Нині для того, щоб замовити у нас макет вивіски потрібно заповнити форму (анкету) на нашому сайті або звернутися до нас особисто. Далі – ми спілкуємося з підприємцем, обговорюємо всі деталі. Тоді проектуємо макет та віддаємо його замовнику. Він може реалізовувати цей проект де завгодно. Наші послуги безкоштовні, але всі матеріальні витрати бере на себе підприємець, оскільки це має бути спільна відповідальність: саме підприємець відповідає за подальше «життя» вивіски. Адже потрібно доглядати як за фасадом, так і за вивіскою. Можна зробити неймовірну вивіску, але, якщо за нею не доглядати, то через певний час вона виглядатиме непрезентабельно. Це багато говорить про ставлення власника закладу до своїх споживачів та міста.

– Скільки потрібно часу на реалізацію проекту для одного підприємця, зважаючи на практику?

– Наше спілкування та макетування вивіски займає тиждень-два, зважаючи на кількість запитів, які є у нас в роботі. Реалізація – це питання відповідальності підприємця, вона може тривати тиждень, а може й декілька років. Ми віддаємо макет і надалі за потреби допомагаємо консультаціями. Тому середнього показника не маємо.

– Якщо порівнювати вартість вивіски, яку пропонуєте ви, та ті, проти якої боритеся, яка різниця?

На це запитання відповісти однозначно неможливо. Це залежить від виробника та місця виготовлення вивіски, від її розміру, матеріалу. Велика вивіска, з підсвіткою, пластиковими літерами і різними декоративними елементами не буде дешевою. Якщо ж вивіска буде невеличкою, над дверима чи на фасаді, то її ціна, відповідно, буде нижчою. Загалом ми орієнтуємося у цінах, тому зазвичай робимо проекти вивісок, вартість виготовлення яких є в доступних межах. Здебільшого намагаємося створювати макети вивісок з органічних матеріалів: метал, дерево, напис по тиньку, камінь… Це дуже важливо, оскільки історичне середовище потребує органічних матеріалів. На жаль, підприємцям у процесі реалізації не завжди вдається до кінця дотримуватися наших принципів.

– Що можна запропонувати власникам малих підприємств, котрі не мають можливості виготовити дорогу вивіску?

– Для нас важливе комплексне втілення наших проектів. Вважаємо, що вивіска – це важливо, адже вона є обличчям закладу та підприємця. До прикладу, вивіска з дерева чи напис по тиньку, якщо вона знаходиться в історичному середовищі, може бути доступною за ціною. Ми готові брати до уваги можливості підприємця та пропонувати прийнятні варіанти. Але все ж підприємцям варто розуміти, що, якби не історичне середовище, то не було б і місця для їхнього бізнесу. Тому є сенс вкласти трохи грошей у вивіску та зробити це максимально достойно.

Зміна вивіски може суттєво покращити успішність закладу чи магазину. Це досвід, який маємо з відгуків підприємців, котрі вже змінили вивіску. Кажуть, що змінюється ставлення клієнтів до них і це позитивно впливає на розвиток бізнесу.

Чи трапляються вам власники підприємств, котрі в результаті виготовлення вивіски за вашим макетом, роблять по-іншому?

– Як координатор, я особисто комунікую із кожним підприємцем, розповідаю,  як ми працюємо, як має бути, а як – ні. Вважаємо, що ефективніше пояснювати нашу позицію спокійно, аніж нав’язувати. Звичайно, є частина людей, з якими я розмовляю, розповідаю про наші принципи, а вони йдуть до інших дизайнерів, виробників, тому що ці принципи їм не близькі, незрозумілі. Але насправді це все процес. Справа в тому, що у нас немає виховання візуальної, естетичної культури. Нам це не закладають у садках, чи школах. Хоча сьогодні вже є певна тенденція, тренд мати красиву вивіску, але він ще не дуже популярний. Я сподіваюсь, що підхід програми “Вивіски”  буде поширюватися у різних частинах міста. Все ще попереду. Гадаю, чим більше люди помічають позитивні приклади поруч, тим більшим стає їхнє бажання змінювати місто.

«У нас немає виховання візуальної, естетичної культури. Нам це не закладають у садках, чи школах»

– Чи відбувається комунікація з представниками влади стосовно правового регулювання вивісок у місті?

Ми завжди відкриті до спілкування з різними сторонами, проте нікого не лобіюємо (тут маю на увазі виробників). Активно ні з ким не співпрацюємо, при потребі комунікуємо з Департаментом містобудування, архітектури та культурної спадщини, який, крім іншого, займається законодавчим регулюванням порядку розміщення вивісок. Адже все повинно залишатися у рамках закону. Наприкінці минулого року було прийнято Положення «Про Порядок розміщення вивісок в м. Івано-Франківську», якому ми слідуємо. Якщо у нас є певні запитання, можу поставити їх у Департаменті. Якщо у людей є питання, які Департамент не може задовольнити, – їх направляють до нас.

– Які б правові зміни стосовно розміщення та вигляду вивісок у місті запропонували б ви особисто?

Представники «Теплого Міста» були в робочій групі, що займалася розробкою правил розміщення вивісок, але, на жаль, не всі наші рекомендації були враховані у затвердженому варіанті Положення. Особисто мені здається, що має бути більше конкретики і прив’язки до середовища Франківська. Ті норми, які діють на міському рівні зараз, дуже схожі, наприклад, на львівські, але ж середовище інше. У документі є досить абстрактні формулювання, а хотілося б конкретних рекомендацій щодо розмірів візуальних елементів, для конкретних частин міста. Насправді розібратися у цьому Положенні людині, яка не підготовлена та не зіштовхувалася із цими питаннями, досить складно.

– Які найтиповіші помилки, які роблять підприємці при розміщенні вивіски?

  • Диспропорція. Можна помітити велику кількість непропорційних вивісок. Зазвичай розміри/масштаби будівлі не є такими, щоб можна було розмістити вивіску дуже великого розміру.
  • Неорганічні матеріали. Це характерно для різних міст Україні. Існує стереотип, що зручніше та дешевше зробити табличку з хімічного матеріалу, аніж органічного. У Франківську таких вивісок також багато.
  • Перекриття архітектури. Коли вивіска приховує елементи архітектурної спадщини, стає важко розгледіти, зрозуміти архітектуру самої будівлі. Це достатньо агресивне втручання у міське середовище.

Важливо розуміти, для якого середовища проектується вивіска: для пішохідної вулиці або траси; чи там люди ходять із двох боків вулиці чи з одного; чи це повністю пішохідна вулиця, чи там є дерева або припарковані машини, під яким кутом людина дивитиметься на цю вивіску тощо. Це все важливі моменти, на які потрібно зважати при розробці вивіски.

– Результати діяльності. Та найяскравіші проекти.

– Ми спроектували близько 170-ти вивісок. З них – четверта частина вже реалізована. Працюємо над покращенням результату. Приємно, що до нас уже повторно звертаються підприємці, з якими ми співпрацювали раніше. Ми щиро тішимось кожним проектом. Щоразу у кожен було вкладено багато сил з боку координатора програми, фотографа, дизайнерів, архітекторів, урбаністів. Коли, йдучи вулицею, бачиш красиві приклади, ти розумієш, що перебуваєш в комфортному та теплому місті, відчуваєш себе людиною в естетичному середовищі та можеш побачити історичну архітектуру. Я сподіваюсь, що найближчим часом буде реалізовано ще декілька помітних проектів. Думаю, до кінця року побачимо нові красиві вивіски у місті.

Сніжана САМАНЧУК

Фото: Мирон ВАСИЛИК

 

ПОДІЛИТИСЬ

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *