Франківський журналіст створює унікальні великодні райця

Не тільки писанки, крашанки, мальованки, а й райця. Франківський журналіст та митець Володимир Гарматюк створює унікальні великодні символи. Оздоблює їх папером, мотузками, нитками, олівцями, металевими деталями і навіть ґудзиками. Про унікальність яєць-раєць читайте далі. 

– З чого почалась історія Ваших великодніх яєць?

Все почалось із моїх різдвяних зірок, а райця – продовження. Я мав зробити зірку для знайомої, але робота затягнулась у часі. Закінчив я її напередодні Великодня. Я подумав, що недоречно дарувати зірку на Пасху і вирішив зробити ще символ прийдешнього свята. Навздогін до зірки я зробив перше яйце-райце. Мені це сподобалось і вже 5 років я оздоблюю райця.

– Чи є різниця в оздобленні різдвяних зірок та раєць?

Техніка оздоблення дуже схожа. Втім, райця набагато менші за розмірами. До речі, я їх не називаю писанками, бо це інше. Пам’ятаю, колись чув казку про яйце-райце і мені чому згадалась ця назва. Я вирішив, що так буде доречно назвати свої вироби. Перші мої райця були меншими від наступних. Вони легко поміщались у долоні й були простішими у виконанні. На перших райцях менше кольорів та візерунків. З часом мені закортіло ускладнювати технологію. Я роблю ескізи, додаю різні орнаменти та матеріали. Спершу я працював із папером, а пізніше вже долучив природні матеріали, мотузку, мішковину, нитки та інше.

– Кожне райце щось символізує?

Це райце оздоблене всередині вінком. Десь підсвідомо воно сприймається, як терновий вінок Ісуса. Я сам знайшов гілля із шипами й сплів його. Якщо йти містом і роздивлятись довкола, то можна побачити багато цікавого.

– Як Ви підбираєте матеріали?

Наприклад, на одному з раєць є вовна. В місті відбувався соціальний проєкт для дітей, під час якого учасники шили сумки та інші аксесуари з вовни. Я попросив подарувати мені декілька обрізків цього матеріалу. Так мені дістався клубочок вовни, який пізніше став частиною райця. Мені здалось, що ця ідея дуже цікава і вплетена вовна дивитиметься оригінально. Можна що завгодно використовувати в оздобленні. Втім, хочу обійтись без штучних матеріалів, як-от пластик. Я намагаюсь нічого не викидати, а використовувати в оздобленні наступних виробів. Навіть найменші клаптики матеріалу можуть доповнити візерунок.

– Де черпаєте ідеї для візерунків?

Колись в мене вдома було багато писанок, які колекціонував дідусь. В першу чергу, я запам’ятав розмаїття тих візерунків. Бабуся вишивала сорочки, серветки, рушники й там теж було надзвичайно широке розмаїття орнаменту. Багато цікавого можна побачити в природі.

– Скільки часу займає виготовлення одного райця?

В середньому, якщо не відриватися на інші справи, потрібно витратити 3-4 дні.

– У вашій колекції є навіть райце із металу. Розкажіть про нього.

Тут дуже багато металевих елементів: сітка, трос, дроти, заклепки й ще різне. Разом із підставкою воно важить десь 200 г. Мені не цікаво зосереджуватись постійно на чомусь одному. Я шукаю ще щось нове, розвиваюсь, втілюю свіжі ідеї.

– Опишіть процес створення виробу?

Все починається із креслення, на цьому етапі псується багато паперу. Хоча буває, що в пориві натхнення я починаю творити без ескізу. Дуже часто я вношу міни в початкову ідею, бо не завжди папір складається так, як я задумав. Далі я скручую паперові стрічки, наповнюю райце і формую візерунок. Кольори залежать від фантазії, ідеї й настрою. Я люблю живі, яскраві, соковиті, але не кислотні кольори. Для скріплення матеріалів я зазвичай використовую клей для дерева.

– У Вашій колекції є навіть серії раєць

Так, є в мене серія із п’яти раєць: квітка, тризуб, бубен, повітряний гвинт і жорна. На ці вироби мене надихнула творчість гурту «OT VINTA», але вони про це не знали. Я робив райця саме для них і пізніше, коли музиканти дізнались про це, були дуже вдячні.

– Чи зустрічали Ви майстрів, які теж створюють такі вироби?

Я не можу стверджувати, що ніхто більш таким не займається. В цій техніці є багато виробів, але таких писанок я ще не зустрічав. Бачив об’ємні, цілісні яйця, які були обліплені квілінгом. Попри все, я готовий ділитись своєю технікою, досвідом, знаннями й навіть готовими райцями.

Радіошоу “Зроблено в Україні”

Христина Ткачук

ПОДІЛИТИСЬ

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *