Ми розкажемо Вам про корупцію та бездіяльність посадовців!

Корупція, шахрайство, незаконні забудівлі, бездіяльність посадовців та інші соціальні проблеми Івано-Франківська – у всіх цих питаннях намагається навести лад пара молодих амбітних людей – юрист Оксана Кондибіна та журналіст-аналітик Руслан Засипко. Молода пара обрала собі за місію виводити на чисту воду представників влади та допомагати громадянам виборювати власні права. У їхній теці низка викритих махінацій, журналістських розслідувань та вдячних мешканців міста.
 
Оксана надає юридичну допомогу громадянам, займається юридичним супроводом діяльності однієї з громадських організацій Франківська. Руслан висвітлює суспільні проблеми мешканців міста та проводить розслідування на виявлення корупційних схем і махінацій. Більше про діяльність франківських активістів читайте у розмові.
 
– Розкажіть про вибір та специфіку вашої діяльності.
 
– О.К. Головна наша діяльність, як громадських активістів – це боротьба з корупцією на місцевому рівні та надання юридичної допомоги франківцям. Ми намагаємося добитися прозорості та відкритості процесів, які відбуваються у держструктурах, органах місцевого самоврядування та судах. Цього ми можемо досягти шляхом публічного розголосу виявлених правопорушень та корупційних схем. Коли люди знатимуть про ту чи іншу проблему – відбуватиметься контроль з боку громади міста.
 
14599841_1687232008261437_690631246_o
 
Р.З. Часто держслужбовці маніпулюючи необізнаністю мешканців міста щодо їх прав та своїх посадових обов’язків вводять людей в оману. У разі виявлення порушень  здійснюється написання статей, розслідувань з подальшою публікацією та публічним розголосом для інформування населення міста та контролюючих органів.
 
О.К. Мешканці часто звертаються до нас за допомогою через юридичну необізнаність, оскільки в Україні велике різноманіття законів. Коли кваліфікований юрист розтлумачить людині її права, виникає усвідомлення того, що вас обманули.
 
– З якими порушення з боку посадових осіб Ви найчастіше зіштовхуєтесь?
 
– О.К. Часто звернувшись за публічною інформацією до органів влади, вони просто відмовляють у її наданні, хоча інформація є публічною тобто відкритою. Велика проблема в тому, що державні органи та органи місцевого самоврядування не дотримуються ЗУ «Про доступ до публічної інформації», на яку люди мають право. Цю інформацію приховують посилаючись на те, що вона є службовою, конфіденційною чи просто на той час не працює офіційний сайт або людина відповідальна за доступ до публічної інформації відсутня, у відпустці чи на лікарняному.
 
uzj3qalj9z4
 
– Р.З. Ще однією проблемою є затягування процесів. Кожна гілка влади шукає крайнього. Щойно починається публічний розголос, відповідальні особи зникають з робочих місць і в результаті справа тягнеться місяцями.
 
– Які саме засідання ви відвідуєте та які справи розслідуєте?
 
– Р.З. Ми йдемо до суду тоді, коли до нас звертаються люди або це якась резонансна справа. Громадська організація, учасниками якої ми є, створена з метою захисту прав мешканців міста Івано-Франківськ. Для нас це раціональна і здорова боротьба з корупцією та вирішення проблем громади міста. Ми відвідуємо судові засідання разом із людьми, котрі звертаються до нас за допомогою. Судді розуміючи, що до справи прикута увага громадськості – починають об’єктивно розглядати справу. Ми проводимо безперервну відеозйомку, як один з методів впливу. Часто судді намагаються заборонити проводити її, а це є недотриманням принципу гласності. Траплялись випадки, коли судді чи інші сторони процесу вигадували підстави для того, щоб вигнати нас із залу суду.
 
Під час своєї діяльності  ми зіштовхнулись з корупційними схемами у сфері використання  майна громади міста. Провівши декілька журналістських розслідувань ми зрозуміли системність даних порушень та частковий масштаб проблеми. На місцевому рівні є велика кількість майна:  майно міста, області та держави. Управління ним здійснюється трьома різними структурами.  Часто це відбувається “за зачиненими дверима”.  Зіштовхнулись з недосконалістю законодавства, відсутністю інтересу громади до проблеми, відсутністю прозорості процесів та страху відповідальності посадових осіб – і саме це є причинами корупційних махінацій з майном. Вищезгадані фактори призводять до недоотримання бюджетом міста значних коштів, руйнації та пошкодження майна, незаконного збагачення посадовців та унеможливлюють доступ до майна добросовісних орендарів.
 
Закликаємо людей усвідомити, що така проблема існує у нашому місті і її потрібно викорінювати, оскільки недоотримані кошти можна витратити на соціальні потреби населення.
 
14600496_1687232021594769_404638192_o
 
– О.К. Нещодавно ми проводили розслідування стосовно оренди державного майна, а саме приміщення, яке розташоване у центрі міста, біля Ратуші. Ми виявили збитки завдані державному бюджету більше ніж на 200 тисяч гривень станом на 2010 рік, а зараз ця сума потенційно зросла до 760-ти тисяч. І це тільки махінація з одним приміщенням, а таких є безліч. . Децентралізація влади призвела до збільшення махінацій на місцевому рівні. Для того, щоб майно використовувалось за призначенням і максимально ефективно, потрібні прозорі процедури здачі в оренду та приватизації майна, жорсткий механізм контролю за їх використанням і багатоступеневість перевірки, коли державний та місцевий контроль буде доповнюватися зусиллями місцевих активістів і журналістів.
 
– Наскільки складно двом молодим людям займатись схожими розслідуваннями?
 
– Р.З. Якщо ми перейдемо дорогу комусь із державних службовців, суддів чи прокурорів, ми не хвилюємось, оскільки вони усвідомлюють, що справа набуде розголосу.
 
– О.К. У кожного держслужбовця є власна посадова інструкція, де вказані чіткі права та обов’язки. На правду, дуже часто ними нехтують та обходять їх, тому доводиться писати запити та звернення до органів державної влади та місцевого самоврядування, адже за усну відповідь посадовці не несуть жодної відповідальності, а от письмова відповідь – має юридичну силу та тягне за собою певні наслідки…
 
Ми молода команда і наша діяльність насправді не з простих. Важко виправляти помилки, які відбувалися десятиліттями. Тільки підвищення громадської свідомості та формування негативного ставлення до явищ корупції може вплинути та змінити ситуацію в нашому місті на краще.
 
Сніжана САМАНЧУК
 

ПОДІЛИТИСЬ

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *