Наталя Трамбовецька: “Франківськ має потенціал до неформального навчання”

У Івано-Франківську стартував форум неформальної освіти “(не)Форма: Навчальний простір. Спільноти, що навчаються. Міста, що навчаються”. У місті захід відбувається вперше. Участь у ньому візьмуть близько 50-ти професіоналів, експертів та практиків зі сфери неформальної та експериментальної освіти з різних міст і сіл України (Черкаси, Жовті Води, Одеса, Чернігів, Запоріжжя, Чернівці, Львів, Київ, с.Нирків Тернопільської області, Івано-Франківськ), Білорусі, Молдови, Польщі, Німеччини та Росії.

Метою форуму є експертний діалог у професійному колі. Разом учасники та учасниці розбиратимуться з темами навчальних просторів та спільнот/міст, що навчаються, шукатимуть приклади та моделі для експериментального і горизонтального навчання та обмінюватимуться іншими актуальними трендами у неформальній освіті – від гейміфікації та застосування змішаних форм навчання до монетизації в неформальній освіті як креативній індустрії. Більше про захід, його мету та проведення поговорили зі співорганізаторкою форуму – Наталею Трамбовецькою, представницею ГО «Інша Освіта». 

– Ключовою темою є “Спільноти, що навчаються. Міста, що навчаються”. Такий форум у Івано-Франківську проводиться вперше, але в рамках проекту “Діалог заради змін” вже відбувався схожий захід у 2019-му році в Черкасах. Цього року ми обрали Івано-Франківськ, як приклад такого міста, що розвивається. На форумі зустрінуться різні гравці неформальної освіти. Будемо обмінюватися досвідом, найкращими практиками в різних планах: методичному, організаційному та взаємоції. Для нас це не перший схожий захід.

– Наскільки назва форуму відповідає його змісту?

– Ми займаємося розвитком неформальної освіти, яка може дозволити собі бути гручкішою, дозволяє більше експерементувати та орієнтуватися на навчальні цілі тут і зараз, в тому числі ставити під сумнів наявні форми навчання, пропонуючи їм альтернативу. Але, водночас, ми говоримо про форму, тому що зараз зростає проблема у розвитку якісних освітніх продуктів. Одним з таких викликів є не тільки індивідуальний розвиток, не тільки точкове, короткострокове цілепопадання в навчальному процесі, а формування ціліснішої та сталої освітньої траекторії. Саме тому, ключовими темами форуму є: міста, що навчаються та спільноти, що навчаються. Сам форум реалізовується у рамках проекту “Діалог заради змін”.

– Які заходи заплановані у рамках форуму?

– Це виступи міжнародних експертів, презентації різних організацій, їхніх практик, тобто це такий простір для нетворкінгу. Далі у нас будуть більш робочі групи. Говоритимемо про підходи в неформальній освіті, про синергію між різними сферами, також буде декілька робочих груп пов’азаних з IT-освітою та з інформативними школами.

Чи актуальний такий форум у Івано-Франківську?

– У Франківську ми бачимо великий потенціал міста, що навчається, зокрема потенціал у розвитку просторів для навчання, які є необхідною умовою для набуття сучасних компетенцій. Як ГО “Інша освіта” ми працюємо з різними містами в Украні. Сьогодні Франківськ є одним з важливих для нас міст, саме тому тут і відбуваються ключові проекти. Ми обрали Івано-Франківськ, бо це місто є гарним прикладом розвитку в різних векторах навчального досвіду. Більше з’являється синергії між різними гравцями, більше цікавих заходів, що менше конкурують між собою і більше гуртуються задля забезпечення цілісного розвитку особистості.

– Як часто плануєте проводити цей захід у Івано-Франківську?

– Місія організації, зокрема і в підвищенні якості неформальної освіти, тому такі заходи в дуже різних форматах проводимо регулярно. Нам важливо залишатися не єдиним гравцем у цьому полі. Ми не бачимо себе конкурентами з іншими організаціями, оскільки нам цікаво працювати в синергії. Для нас важливо мати захід, де може зібратися більше людей, тому форум у Івано-Франківську є міжнародним. Нам цікаво поспілкуватися з нашими колегами з Росії, Молдови. До того ж, на форумі будуть представлені учасники з усієї України. Це гравці у сфері неформальної освіти, які представляють дуже різні підходи та практики. Багато учасників, які працюють з вчителями, тобто на перетині формальної і неформальної освіт. Багато учасників також працюють у сфері IT-освіти. Сьогодні бачимо тенденції до перетину сфер.

– Чи достатньо для навчання декілька днів форуму?

– Однією з основних цілей є також мережування та нетворкінг, тому звісно чотири дні це не так багато, щоб обговорити всі важливі теми, які зараз є, але ми багато уваги приділяємо саме таким форматам, які дозволяють познайомитися один з одним, які дозволяють почати сталі партнерські відносини між учасниками.

– Чи можна прогнозувати розвиток неформальної освіти вже сьогодні?

– Ми бачимо розвиток індивідуального направлення освіти. Тобто з одного боку, коли кожен формує власну траекторію освітнього процесу, а з іншого – все більше буде зростати роль просторів для навчання, які дають навчатися разом. Саме таке навчання може бути ефективнішим. Безперечно реформування буде в навчалних закладах, але це лише один бік освітнього процесу.

Сніжана САМАНЧУК

 

ПОДІЛИТИСЬ

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *