Правда та міфи про коронавірус

Перші випадки інфікування коронавірусом в Україні свідчать про те, що українців це не омине. Коронавірус вражає дихальну систему, шлунково-кишковий тракт або нервову систему, може викликати бронхіт і пневмонію і стає причиною смерті людей. На сьогодні в світі від цього вірусу померло понад 3 тис людей, а понад 93 тис – інфіковані.

Як вберегти себе від коронавірусу знає Євгенія Дмитрівна Чурпіта – експерт з епідеміології департаменту охорони здоров’я ОДА, лікар-епідеміолог Івано-Франківської обласної дитячої клінічної лікарні.

 

– Що таке коронавірус?

Це гостре вірусне захворювання, що характеризується ураженням дихальної системи та шлунково-кишкового тракту. Перебіг цього захворювання залежить від властивостей збудника. Ці збудники можна поділити на такі групи: збудники, що викликають легку форму захворювання та ті, які провокують важкий перебіг хвороби – тяжкий гострий респіраторний синдром. Останній провокує розвиток пневмонії. Існують корона вірусні інфекції, що викликають пошкодження шлунково-кишкового тракту. Який вірус потрапить в організм людини, так  і розвиватиметься хвороба.

 

 

– Які симптоми коронавірусу? На що варто звертати увагу?

Коронавірус розповсюджується повітряно-крапельним та повітряно-польовим шляхом. Основними симптоми є ознаки застуди: кашель, виділення з носа, температура. Треба чітко розрізняти коли варто говорити про грип, а коли про коронавірус. Бувають випадки, коли температура не є високою або її зовсім немає, то це ознаки грипу. Для корона вірусу характерними є біль при ковтанні, виділення з носа, глибокий кашель, гіпоксія, температура. Можливе гостре погіршення стану, самопочуття людини.

Джерелом інфекції є хвора людина, але переносити хворобу можуть і домашні тварини. Хвора тварина може легко інфікувати свого господаря.

 

– Можна вважати коронавірус світовою епідемією?

Зважаючи на те, що 100% засобів лікування ще немає, то так, можна вважати це світовою епідемією. Люди подорожують, їздять на заробітки,  тому відбувається великий колообіг людей. Бувають випадки, коли люди вже хворі відправляються в дорогу. Звичайно, найкраще під час захворювання звернутись в лікарню, не займатись самолікуванням. Якщо є підозра на зараження китайським коронавіруом, то з’ясовується чи відвідувала ця людина інші країни. Варто брати до уваги те, що інкубаційний період розвитку  цього вірусу в організмі людини становить 14 днів.

 

– Якщо людина повертається з іншої країни, то все ж варто перевіритись в лікаря?

Якщо в неї є клінічні прояви, то звичайно потрібно. Якщо людина почуває себе добре, але сумнівається в тому чи могла заразитись, то може бути направлена на обсервацію до 14 днів. Це може бути в медичному закладі, вдома та інших спеціалізованих закладах. Це для того, щоб лікарі могли провести декілька раз спостереження і підтвердити чи спростувати наявність вірусу.

 

– У випадку виявлення наявності коронавірусу, які заходи вживають медпрацівники?

Насамперед, це ізоляція пацієнта в спеціальному стаціонарі. В Івано-Франківську такий стаціонар є в обласній клінічній інфекційній лікарні. Надалі буде відбуватись спостереження за хворим.

 

– Якими мають бути профілактичні заходи?

Потрібно часто мити руки з милом під протічною водою та користуватись антисептичними засобами. Цей вірус не любить спиртові засоби та промені ультрафіолету. Необхідно дотримуватись етикету при кашлі, тобто кашляти у внутрішню поверхню згину руки, використовувати одноразові хусточки, маски. Однією маскою можна користуватись не довше 3-х годин. Предмети, які нас оточують, можна обробляти дезінфікуючими засобами. Під час кашлю, слиз разом з пилом осідає на предмети, а ми протягом дня можемо декілька раз торкатися цих предметів. Дезінфікувати транспорт, приміщення – дуже ефективна тактика. Варто уникати скупчення людей та тих, в кого присутні прояви хвороби.

 

– У випадку підозри на інфікування коронавірусом можна звертатись на гарячу лінію?

Якщо є такі підозри, то можна звернутись на гарячу лінію, яка відкрита в Івано-Франківському обласному лабораторному центрі, і проконсультуватись щодо свого стану.

Номер гарячої лінії – 099 544 83 22

Треба берегти себе і дбати про власне здоров’я.

 

Спростування поширених міфів про коронавірус

Ультрафіолетові лампи не варто використовувати для дезінфекції рук, адже таке проміння подразнює шкіру.

Обробка всього тіла спиртом або хлорвмісними засобами не знищує вірус.

Люди, які отримують пакунки з Китаю, не ризикують заразитися новим коронавірусом.

Кунжутна олія та часник не вбережуть від інфікування коронавірусом.

На сьогоднішній день не існує конкретних ліків, рекомендованих для профілактики або лікування нового коронавірусу.

Христина Ткачук

ПОДІЛИТИСЬ

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *