Сергій Мартинюк: «Фестивалі – це свідчення великого культурного потенціалу»

Вже десятий рік поспіль на Волині, у місті Луцьку відбувається феєричний захід – всеукраїнський фестиваль української альтернативної музики «Бандерштат». Цей час захід пройшов цілу еволюцію у власному становленні, від локального музичного фестивалю альтернативної музики до одного з найбільших опен-ейр майданчиків країни. Про підготовку, міжнародний рівень та патріотизм поговорили із організатором фестивалю та музикантом – Сергієм Мартинюком.
 
32
 
– Цього року відбудеться десятий фестиваль «Бандерштат» у Волинській області. Які особливості ювілейного «Бандерштату»?
 
Ми, як організатори, поставили перед собою завдання зробити щось вкрай оригінальне. Ми враховуємо всі помилки попередніх фестивалів і хочемо зробити наголос на розбудові інфраструктури фестивалю: кількість біотуалетів, зони харчування, ночівлі, підзарядки телефонів тощо.
 
Головна родзинка фестивалю – музична програма. На десяту річницю вона найповніше виражає те, чим живе сучасна українська музика. Будуть три музичні сцени: вечірня, головна і нічна акустична. На головній сцені виступатиме переможниця «Євробачення» – Джамала, також «Тартак», «Brutto», «O.Torvald», «Антитіла», «Брати Гадюкіни». На акустичній сцені гратимуть ексклюзивні сети Арсена Мирзояна, гурт «Був’є», «Мотор’ролла». На важкій сцені ми зібрали цвіт сучасної екстремальної української музики.
 
49
 
– Підготовка до такого масштабного фестивалю потребує неабиякої підготовки. Коли розпочали цей процес та чи було складніше аніж минулого року?
 
Вперше підготовка до «Бандерштату» розпочалася за рік до самого фестивалю, ми розпочали готуватися у вересні 2015-го року. З гуртами потрібно домовлятися завчасно. Із Джамалою ми домовилися ще до «Євробачення». Можливо якби довелося говорити про виступ після цього – невідомо чи отримали б ми згоду.
 
Наш оргкомітет складається з 10 – 12 людей, а ще цього року зросла кількість волонтерів та кількість гуртів. Відповідно зріс і бюджет фестивалю, а це потребує більшої роботи із спонсорами, які б допомогли забезпечити проживання та харчування. У зв’язку із цим ми максимально оптимізували свій кадровий ресурс. Вперше за десять років діяльності фестивалю я можу сказати, що задоволений роботою нашого оргкомітету.
 
1-ідейний
 
Чи набуває фестиваль міжнародного рівня? Чи залучаєте іноземних музикантів?
 
Цього року ми планували розширювати фестиваль у міжнародному напрямку: хотіли запросити музикантів з Європи та США. «Бандерштат» – нішевий фестиваль, який спрямований на популяризацію певних сторінок історії українського визвольного руху, зокрема УПА. Тому вирішили зробити ставку на українську музику, але розвиток фестивального ринку змушує нас задуматися над запрошенням закордонних виконавців, тому що ряд інших фестів в Україні активно це практикують. Оскільки виникає конкуренція, а люди не мають змоги відвідати всі фестивалі, тому не виключно, що «Бандерштат 2017» розширить склад учасників на закордонному рівні.
 

54

 
– На яку кількість гостей «Бандерштату» розраховуєте цього року?
 
– В останні роки «Бандерштат» проводиться на території кінно-спортивної школи у місті Луцьк, що знаходиться у центральному парку. Це глуха частина парку огороджена річкою. Розумію, що місце не гумове, тим не менше воно вміщує до 7 – 9 тисяч людей, також наметове містечко, зону харчування, сцени та інші локації. Вже наступного року ми будемо шукати більшу територію, але з Волині не переїдемо.
 
Організація такого масштабного дійства забирає багато часу і потребує неабияких зусиль. Як вдається виконати весь обєм роботи?
 
На територію фестивалю я заселяюся за декілька днів до старту. Будівництво сцени та завезення техніки відбувається за два, чи три дні до  фестивалю, а це чималий клопіт. Людей, які все це роблять також потрібно десь поселити і забезпечити харчуванням. Хвилювання присутнє, але воно здорове і приємне. Єдине за що хвилюєшся – щоб фестиваль фінансово себе виправдав.
 
7-дитяче-містечко-1
 
– Скільки коштує квиток на фестиваль?
 
– Квиток коштує 500 гривень. Відповідно наших зарплат та стипендій – це немалі кошти, але меншу ціну поставити не можемо, оскільки гонорари співаків та оренда техніки не знижується. Минулого року ми вийшли у плюс і зароблені кошти відмивали на потреби волинським воякам.
 
– Який посил фестивалю, як культурного елементу?
 
Окрім загальної координації я ще займаюся музичним наповненням фестивалю. Розглядаю «Бандерштат» у світлі впливу на соціум, як демонстрацію досягнень сучасної української культури, зокрема музичної. Присутність на фестивалі виконавців, котрі підписалися під ідеєю УПА – це популяризація здорового українського патріотизму. Ми намагаємося зробити все можливе, щоб уявлення про пересічного українського патріота не були, як про маргінального націоналіста. Патріотизм для мене – це якісна робота кожного українця на своєму місці. «Бандерштат» – фестиваль, який робить модним все українське та патріотизм, який закладає зерна, що не варто чекати чогось від влади, а починати із себе та свого середовища.
 
LbtT_WLJcK4
 
– Розкажіть, які цьогорічні фестивалі в Україні ви відвідали? Які заходи найбільше вразили організацією?
 
Як музикант я відвідав багато фестивалів цього року. Найяскравіші виступи були на «Файному Місті» у Тернополі та на «Atlas Weekend» у Києві. Це такі фестивалі, які, на мій погляд, були найбільшими і вразили організацією. Горджуся тим, що український фестиваль стає конкурентоспроможним. Фестивалі – це свідчення великого культурного потенціалу, за ними наше європейське майбутнє. В Україні виросло нове покоління людей, котрі мають інші музичні смаки та вподобання, а така людина ніколи на виборах не проголосувала б за Януковича.
 
Nz9rBRcX9qs
 
–   Чи трапляються негативні ситуації з боку гостей на фестивалі?
 
Я приймаю все із розумінням, оскільки трапляються різні люди. Під час фестивалю бувають всілякі ситуації, та ми забезпечуємо контроль з боку правоохоронних органів, нарядів поліції, також будуть присутні пожежники та медики. Ми готові до будь-яких форс-мажорів.
 
Які у вас асоціації із Івано-Франківськом?
 
У мене їх декілька: по-перше – це негативний досвід відвідування франківського фестивалю, який відбувався декілька років поспіль – це «Купала фест». Він відомий тим, що музикантам, які виступали не виплатили гонорари. Друга асоціація – це велика кількість хороших музикантів та друзів. У Франківську живе цікава публіка, люди, котрі націлені на Європу у музичних смаках. А ще, у вас цікаве клубне та андеграундне життя.
 

Сніжана САМАНЧУК
 

ПОДІЛИТИСЬ

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *