З маленької ідеї виросла глобальна подія – «Квадрат Курбаса»

Душевна вулична атмосфера, молоді виконавці, цікаві атракції, якісне дозвілля для мешканців та туристів Івано-Франківська – це все поєднує в собі фестиваль «Квадрат Курбаса». Цьогоріч захід повернувся після карантинної перерви. Як змінилось проведення фестивалю? Які цікавинки приготували організатори? Що очікує на франківців? Про це ми поспілкувалися із співорганізаторкою дійства Анною Гойсан.


З маленької ідеї виросла глобальна річ

«Квадрат Курбаса» був створений випадково ще влітку 2017 року. Тоді вихідними на вулиці Курбаса перекривали рух для автомобілів. Водночас було доволі спекотно і в закладах люди не хотіли перебувати, тож здебільшого ходили по вулиці. І ми подумали, що було б прикольно робити якісь розважальні вечори, але на цій вулиці є ще й інші заклади. Тоді з’явилася ідея об’єднатися і робити щось масштабне. Ми пішли до інших закладів і поговорили про те, щоб створити такий музичний фестиваль. Ідея полягала в тому, щоб збирати на вулиці Курбаса молодих музикантів, які б демонстрували свої таланти. Стати своєрідним стартовим майданчиком для талановитих людей. Ми своєю чергою все це б організовували, прикрашали вулицю, забезпечували реквізитом, створювали атмосферу… І так з чогось маленького на цей час почалося велике свято, яке трішки трансформувалося. Адже зараз ми серйозніше підходимо до закриття і відкриття сезону, підбираємо виконавців значно ретельніше, запрошуємо навіть професіоналів. Наприклад, цього року на відкритті був гурт «Los Colorados», який доволі популярний і відомий.

Кожен «Квадрат» – це щось цікаве

Фестиваль «Квадрат Курбаса» – це щось нове та неймовірне. Найкраще тут те, що ми відкриваємо нових людей. Адже коли ми попередньо прослуховуємо учасників, то немає тієї атмосфери, яка створюється на фестивалі. Часто реальність перевершує наші очікування. Була цікава історія, коли стався незапланований виступ, здається, це було на першому «Квадраті» у 2017 році. Уявіть собі, свято в розпалі, і тут приходять люди й говорять: «Слухайте, ми тут їдемо з весілля і в нас є дуже крутий виступ, ми б хотіли продемонструвати». Ну і ми погодилися. На вулиці вже було темно, і тут виходять дівчата в костюмах, які світяться, ще й в додаток вмикається доволі популярна на той момент музика. І вони просто порвали танцмайданчик. Всі тоді почали з ними фотографуватися. І це справді було доволі неочікувано, але неймовірно. І ось такі моменти, яких ти насправді не очікуєш і є найкращими. Окрім приємних моментів за час існування фестивалю було й багато проблем. Основна – це звісно ж погодні умови, адже ми не можемо покрити всю вулицю. Це не відповідає нашій концепції відкритого фестивалю, а ще це доволі важко організувати. Дощ – це наша основна перешкода. Були випадки, коли ми ловили наші меблі по вулиці Грушевського, бо все просто пливло. Це доволі неприємно і загалом небезпечно для апаратури. Одного разу в нас згоріли всі прилади.

Виникали проблеми з учасниками, коли, наприклад, домовляємося за одне, а виходить зовсім інше. Ми одного разу домовилися зі стендапером, але він почав говорити жарти, які були недоречні для нашого формату, хоча на попередніх прослуховуваннях все було чудово. Був доволі незручний момент, коли не розумієш як його забрати зі сцени, щоб не образити. Добре, що в такі моменти наші глядачі все розуміють, вони зовсім не вимогливі й не мають високої планки. В нас все безкоштовне, тому кожна людина може прийти й подивитися. Єдине, що ми вимагаємо – це взаємоповага. Адже всі розуміють для чого ми тут зібралися.


Також часто виникали непорозуміння з мешканцями вулиці, адже в нас доволі шумно, хоч ми працюємо згідно з правилами і вся музика вимикається до 22 години, тож ми не заважаємо людям відпочивати. Ми завжди прибираємо вулицю, залишаємо проїзд для екстрених випадків, працюємо у рамках законодавства.

Ну і ще однією проблемою став карантин, через який ми минулого року не працювали, бо не мали можливості. Тоді була досить неоднозначна ситуація. Навіть щодо тих фестивалів, які все ж проводилися, люди ділилися на два табори: ті, які підтримували й ті, котрі були категорично проти. А зараз ситуація більш-менш нормалізувалася, і ми маємо змогу провести наше свято.

Всі талановиті можуть проявити себе

Ми даємо шанс кожному, але перед цим робимо попередній відбір, щоб це відповідало всім нормам, адже в нас широка аудиторія, тому важливо, щоб програма сподобалася всім. Ми маємо певну концепцію і не хочемо її порушувати. Але в загальному ми розглядаємо всіх, це не тільки музичні гурти, але й люди, які проводять різноманітні майстер-класи, хто працює руками. Пам’ятаю, як на свято Івана Купала ми плели вінки, назбирали багато зелені, робили майстер-клас, а потім в цих вінках всі фотографувалися, і навіть в них актори театру презентували свій номер.

Щоб стати нашим учасником, варто просто зайти на нашу сторінку в соцмережах, заповнити реєстраційну форму чи просто написати нам, потім ми узгоджуємо час, концепцію. Бо ми хочемо, щоб наша програма була насиченою і цікавою, тому намагаємося розбавити музичні виступи ще й хореографією, декламуванням, стендапом чи театральним виступом. Всі, хто дійсно талановиті, можуть проявити себе на нашій локації. Здебільшого ми самі шукаємо наших учасників, особливо так було в перші роки, коли фестиваль ще не був надто популярним. Нам звісно хотілось би, щоб люди самі до нас приходили, тому побачимо як буде в цьому році. Ну і звісно, якщо ми шукаємо самі своїх учасників, то ми маємо підлаштовуватися під їхній графік, адже вони виступають на безплатній основі, тому обирають вони, а не ми. На жаль, часто бувають випадки, коли нам відмовляють. Наприклад, гурт отримує замовлення на інший виступ. Хоча часто гурти самі виправляють цю ситуацію і знаходять собі заміну. І це нас справді рятує. Наші учасники здебільшого з Івано-Франківська та області, адже їм з іншим міст немає сенсу їхати до нас, щоб виступити, і ми це розуміємо. Хоча є люди, які проїздом в Івано-Франківську і готові залишитися на день для виступу, і це круто. Звісно ми хочемо розширюватися, покращувати нашу програму, але поки працюємо з франківськими творчими людьми, яких справді багато.

Особливість цьогорічного фестивалю – його наявність

Всі ставлять мені питання про те, що ж такого особливого буде цьогоріч. Чесно, я не ставлю високих очікувань, я вважаю, що особливим є те, що «Квадрат» взагалі в цьому році є. Ми не ставимо собі завдання вражати чи дивувати, це все-таки некомерційний захід, тому ми на цьому не зациклюємося. Просто хочемо робити все якісно. Ми будемо надалі запрошувати різних виконавців, насичувати нашу програму. Ну звісно на закриття і відкриття сезону, ми робимо щось глобальне та феєричне, спеціально готуємо перформанс, репетируємо, ставимо номери. А надалі хочемо створювати просто камерну, душевну атмосферу. Люди приходять відпочивати, зустрічатися з друзями чи навіть провести час із сім’єю. Тому плануємо й надалі тримати планку.

Співпрацюємо з людьми, які розділяють наші цінності

Ми завжди за те, щоб приходили люди і пропонували свої ідеї, які могли б покращити наше свято. Взагалі, стараємося завжди залучати сторонніх організаторів, з якими доволі продуктивно співпрацюємо. Часто нам пропонують нових артистів, про яких ми можливо ще не чули. Варто зазначити, що всі наші дійства проводяться тільки з дозволу міської влади, яка на щастя нас завжди підтримувала, адже це розвиток міста, і це показує наш Івано-Франківськ як цікаве, культурне місто, з європейськими нотками. Знаю, що часто наш фестиваль ставлять в приклад і згадують, як одну із фішок нашого міста. Насправді найважче було організувати перший «Квадрат Курбаса», а далі це вже легше. Тиждень-два часу і можна організувати. На підготовку цього заходу ми виділили близько двох тижнів.

«Квадрат Курбаса» – це втілення мрій


Варто сказати, що не тільки я засновник фестивалю, тому що ідея зародилася в нашому  закладі «ГОСТ бар». Для нас цей фестиваль – це втілення мрій. Ніхто не очікував, що це може так сподобатися людям. Приємно робити щось, з чого ти бачиш результат. Особисто для мене приємно, що в нас виходить, адже я бачу фідбек, всі коментарі, відгуки. Ці емоції людей, які на завершення обіймаються. Ось це для мене цінно. На жаль, не обходиться без хейтерства. Наприклад, так було на третьому фестивалі, коли я хотіла розширити зону для дітей. Здебільшого всі наші активності безплатні, але з моєї сторони був експеримент, коли ми запросили людей, які ставлять дитячі майданчики, там був батут, гірка з кульками, але там була символічна плата 10 гривень за 20 хвилин. І тут від деяких людей був негативний шквал емоцій і море хейтерства. Тож ми вирішили більше не робити на локації платних атракцій. Але з хейтом ми зустрічаємося рідко. Для мене це теж досвід, адже я маю організаторські здібності й для мене це «прокачка». Організація події, багато труднощів, розв’язання проблем – такий собі особистий челендж у професійному плані. Ну і звісно – це крута можливість спілкуватися з талановитими, творчими людьми. Це дуже заряджає і розширює кругозір.

Діана Влад

Христина Ткачук

 

ПОДІЛИТИСЬ

One Comment

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *